Zgłoszony do Urzędu Patentowego przez Gminę Miejską Kraków w sierpniu 2018 r. krakowski tartan otrzymał właśnie świadectwo ochronne, potwierdzone certyfikatem.
W sierpniu 2017 r. krakowski tartan został zarejestrowany w urzędzie herolda Szkocji, który pełni nadzór nad poprawnym używaniem dawnych tartanów klanowych i rejestruje nowe, oficjalne wzory.
Stolica Małopolski jest pierwszym polskim miastem, które ma swój tartan. Otrzymał go w ramach projektu „Szkocka Krata dla Krakowa”, realizowanego przez Kraków, Szkocko-Polskie Towarzystwo Kulturalne oraz Edynburg, przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu w 2017 r.
W ramach tego projektu mieszkańcy Edynburga zaprojektowali 26 oryginalnych wzorów tartanów, spośród których jury konkursowe wybrało pięć spełniających wszystkie kryteria formalne.
Następnie krakowianie sami wybierali w internetowym głosowaniu projekt, który im najbardziej odpowiadał. Za najciekawszy uznali szkocką kratę autorstwa Alexa Imrie - Szkota mieszkającego w Krakowie.
Utkany w tradycyjnej szkockiej tkalni DC Dalgliesh, krakowski tartan został sprezentowany prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu przez lorda Provosta Edynburga Franka Rossa pod koniec września 2017 r.
Zainteresowani mogą wykorzystać wzór krakowskiej szkockiej kraty w swoich strojach i dekoracjach, jednak muszą najpierw uzyskać na to zgodę. By otrzymać pozwolenie na wykorzystanie oryginalnej formy należy przejść urzędniczą procedurę - szczegółowe informacje o tym, jak otrzymać prawo do krakowskiego szkockiego tartanu znajdują się na stronie internetowej Urzędu Miasta Krakowa http://www.bip.krakow.pl/?dok_id=3276&sub=procedura&proc=KP-4.
Tartan to tkanina, zwykle z wełny owczej, o kraciastym wzorze utworzonym z krzyżujących się różnej szerokości i barwy pasów przebiegających w takim samym porządku zarówno wzdłuż osnowy, jak i wątku. W klasycznej szkockiej kracie zespół pasków zostaje w sposób lustrzany odwzorowany w pionie i poziomie.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
PAP/jgk