- A
- A
- A
Krakowski Salon Ekonomiczny został udostępniony zwiedzającym. ZDJĘCIA
Trzy sale, historia polskiego pieniądza, wyjątkowe monety kolekcjonerskie i najprawdziwsze złoto – to wszystko czeka w nowym Krakowskim Salonie Ekonomicznym. W poniedziałek Narodowy Bank Polski udostępnił go dla zwiedzających. Jakie atrakcje i niespodzianki czekają w środku?- Jesteśmy w Sali Krakowskiej. Ona nawiązuje do historii Małopolski i Krakowa. Prezentujemy tu wiele elementów odnoszących się do historii gospodarczej. Od opowieści o słynnych rodach bankierskich i królewskich bankierach, skończywszy na organizacjach, które u nas działają do tej pory - mówi Barbara Woźniak z NBP.
Daniel Potępa, przewodnik Krakowskiego Salonu Ekonomicznego opowiada jakie pamiątki grupy szkolne mogą zabrać ze sobą z Salonu. "Mamy możliwość wydrukowania jednej z sześciu monet. Czas druku to mniej więcej czas potrzebny na zwiedzenie wystawy. Monetę można zawiesić sobie w klasie na ścianie - podkreśla.
- Kolejna sala to Sala NBP. Jej skarbem jest ważąca 12,5 kilograma sztaba złota, warta prawie 3 miliony złotych. Można jej dotknąć, poczuć wagę. Prezentujemy wspaniałe monety i banknoty kolekcjonerskie wyemitowane przez NBP. To przełom XX i XXI wieku. Ostatnia sala jest największa. To Sala Polska. W niej jest sejf - opowiada Barbara Woźniak.
Co znajdziemy w sejfie? "Ten sejf cały czas był przez nas użytkowany. Ma około 100 lat. Służył do przechowywania gotówki i dokumentów. On ma dodatkowe skrytki. Postaramy się go tak zapełnić, żeby każdy coś z niego mógł wynieść" - mówi Jan Gosztyła, naczelnik wydziału organizacyjno-administracyjnego.
- To podróż przez historię gospodarczą Polski, ujęta w podziale na wydarzenia. W ciągu godziny całą wystawę powinniśmy zwiedzić - dodaje Barbara Woźniak.
Krakowski Salon Ekonomiczny otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15. Zwiedzanie i uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych jest bezpłatne. W przypadku grup zorganizowanych obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja.
Przypominamy: Katarzyna Basiak-Gała: Każdy powinien czuć się ekonomistą
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Bartłomiej Bujas/ko
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:07
Kraków podsumował akcję "Zima". Pierwsze miesiące 2025 roku były najbardziej kosztowne
-
18:24
Fałszywka o migrantach potajemnie przerzucanych do Krakowa. Autorką posłanka PiS
-
17:11
Za mało medyków w brygadach. Małopolscy terytorialsi prowadzą kursy, żeby zwiększyć liczbę przeszkolonych żołnierzy
-
17:04
Kontrowersje wokół planowanego Pawilonu Wisławy Szymborskiej. Burzliwa dyskusja radnych
-
16:33
"Trzy lata, by się ogarnąć" – jak Europa buduje własne bezpieczeństwo
-
16:04
Kierowca, który śmiertelnie potrącił dziecko koło Limanowej, był pijany
-
15:54
Nowoczesne kosiarki spalinowe – ciche, ekonomiczne, skuteczne
-
15:39
Europejski Dzień Śniadania: Krakowianie pokochali śniadania na mieście!
-
15:20
Są dodatkowe pieniądze na szczepienia przeciwko meningokokom dla dzieci w Krakowie
-
15:04
Europejski Dzień Śniadania: Krakowianie pokochali śniadania na mieście!
-
14:50
„Śledź” – radiowy kryminał, który pokochali słuchacze
-
14:37
Ulga badawczo - rozwojowa dla przedsiębiorców
-
14:36
Prawie 2 tys. wolnych miejsc po pierwszym etapie naboru do krakowskich przedszkoli
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze