Kard. Stefan Wyszyński – kapłan, wychowawca, społecznik, głowa Kościoła w czasach komunistycznych, został okrzyknięty „prymasem Tysiąclecia” i „interrexem narodu”. Uczestnicy spotkania będą rozmawiać na temat nauki, doniosłości i znaczenia tej postaci dla Kościoła, Polski i tożsamości narodu.
W dyskusji udział wezmą: ks. prof. Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, prof. Krystyna Czuba z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz dr hab. Łucja Marek z Oddziału IPN w Krakowie. Spotkanie poprowadzi dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.
Program:
- 16.30 – rozpoczęcie spotkania – o. dr Mariusz Tabulski OSSPE, dr hab. Filip Musiał (IPN, AIK)
- 16.45 – dyskusja z udziałem ks. Waldemara Chrostowskiego (UKSW), prof. Krystyny Czuby (IPW, WSKSiM) i dr hab. Łucji Marek (IPN), prowadzenie dr Andrzej Sznajder (IPN)
- 19.00 – msza święta dziękczynna za życie i beatyfikację bł. kard. Wyszyńskiego, pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego
Dyskusja wokół wydanej przez IPN książki „Ile z nauki, ile z ideologii? Religioznawstwo w PRL”
29 września 2021 r., podczas VI Międzynarodowego Kongresu Religioznawczego „Wiara – wyobraźnia – wiedza. Nowe drogi religioznawstwa w XXI wieku” (Kraków, 27 września – 1 października 2021 r.), odbędzie się promocja wydanej przez IPN książki pt. „Ile z nauki, ile z ideologii? Religioznawstwo w PRL”, pod red. dr hab. Łucji Marek (Oddział IPN w Krakowie) i dr. hab. Rafała Łętochy (Uniwersytet Jagielloński).
Inspirowana nową pozycją dyskusja, zatytułowana „Historia religioznawstwa w Polsce i jego ideologiczne uwikłania”, odbędzie się w godz. 9-11 w Instytucie Religioznawstwa UJ, ul. Grodzka 52, sala. 7. W spotkaniu, które poprowadzi Elżbieta Przybył-Sadowska, wezmą udział redaktorzy wydawnictwa Łucja Marek i Rafał Łętocha, a także Jerzy Kojkoł (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni) i Andrzej Szyjewski (UJ).
Dyskusja będzie także dostępna on-line poprzez aplikację Microsoft Teams
- A
- A
- A
Krakowski oddział IPN zaprasza w środę na dwa wydarzenia
29 września 2021 r. (godz. 16.30) w Auli Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów w Krakowie (ul. Skałeczna 16) odbędzie się, współorganizowane przez Oddział IPN w Krakowie, spotkanie dyskusyjne pt. „Kardynał Stefan Wyszyński – prymas, interrex”. Będzie to pierwsze spotkanie z cyklu „Prymas na Skałce. Wiara – Patriotyzm – Tożsamość – Pamięć”, organizowanego przez Klasztor Ojców Paulinów na Skałce w Krakowie oraz Instytut Pamięci Narodowej.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
06:55
Słoneczna, ale chłodna niedziela w Małopolsce
-
06:54
Informacja o nowej kampanii naboru wniosków o płatności bezpośrednie i płatności obszarowych II filaru w ramach PS WPR 2023- 2027 z uwzględnieniem m.in. warunkowości społecznej oraz zmian w ekoschematach
-
21:31
Kogo drażni logo? Nie wszystkim podoba się nowy symbol Myślenic, będą konsultacje
-
19:09
Po wypadku w Libiążu zablokowana DW 933. Są ranni
-
18:23
Wojewoda uchyla decyzję burmistrza. Chodzi o konkurs na dyrektora myślenickiego przedszkola
-
17:34
Flisacy pienińscy zainaugurowali sezon na Dunajcu. Skromniej, ale zgodnie z tradycją
-
17:15
Wymęczone zwycięstwo Cracovii w Lublinie
-
16:43
Symfonia Miłosierdzia - hołd dla Franciszka i wołanie o pokój. Wielki koncert na sześciu kontynentach, także w Krakowie
-
16:24
Niedziela Bożego Miłosierdzia. Do Krakowa przyjadą tysiące pielgrzymów
-
15:15
Diecezja tarnowska pożegnała papieża Franciszka. "Miłosierdzie, które się realizowało"
-
15:05
Skuteczna alternatywa dla przeszczepu serca
-
14:01
Zderzenie czterech aut na dk 94 niedaleko Jerzmanowic. Były utrudnienia w ruchu
-
13:49
Małopolski futbol ma nowego szefa
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze