Sportowa ścianka wspinaczkowa i via ferrata dla dzieci, kino plenerowe i ścieżki rowerowe - tak najpóźniej za trzy lata ma wyglądać dawny kamieniołom. Wyremontowane zostaną też budynki o znaczeniu historycznym. "To między innymi sztygarówka, wszystkie budynki związane z przemysłem, usunięte zostaną też te, które zabytkowe nie są, a szpecą przestrzeń. Jeden z nich jest niestety naszą siedzibą" - mówi Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

O rewitalizację terenu dawnego kamieniołomu od lat walczy Paweł Kubisztal ze Stowarzyszenia Podgórze.pl. "Ludzie tam chodzą, choć oficjalnie tam nie można wejść, a trzeba przypomniec historię tego miejsca - wojenną, przedwojenną, a także średniowiecznych kamieniołomów" - mówi.

Według planów Zarządu Zieleni, rewitalizacja kamieniołomu podzieli go na dwie części. Pierwsza będzie bardziej dzika i będzie można w niej obserwować przyrodę. W drugiej, rekreacyjnej, znajdzie się miejsce na wspomniane kino. Te atrakcje budzą sprzeciw niektórych aktywistów.

- To można zrobić w parku, który jest tworzony gdzieś od zera, natomiast nie w miejscu, które jest cenne przyrodniczo i gdzie będzie to oznaczać płoszenie zwierząt. Należy zabezpieczyć to, co jest i nie wprowadzać nowych funkcji - mówi Mariusz Waszkiewicz z Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody

Jak dodaje, w kamieniołomie znajduje się wiele gatunków chronionych, dlatego popiera większość planów co do rewitalizacji. Zarówno Kubisztal jak i Waszkiewicz mają nadzieję, że przed rozpoczęciem inwestycji odbędą się jeszcze dodatkowe konsultacje. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kamieniołom ma być gotowy dla zwiedzających najpóźniej za trzy lata.

Otrzymana przez Zarząd Zieleni dotacja to tylko część potrzebnych pieniędzy. Teraz urzędnicy muszą znaleźć w miejskim budżecie kilkanaście milionów złotych. Bez tego inwestycja nie będzie mogła ruszyć, a dotacja przepadnie.

Liban – potoczne określenie karnego obozu pracy Służby Budowlanej (niem. Straflager des Baudienstes im Generalgouvernement) utworzonego przez Niemców na terenie przedsiębiorstwa "Krakowskie Wapienniki i Kamieniołomy Ska Akc." (od nazwiska założyciela przedsiębiorstwa – Bernarda Libana).

 

 

Bartłomiej Grzankowski/bp