Informacje o gwarancji pięcioletniego finansowania Krakowskiego Festiwalu Filmowego (KFF) przekazała w czwartek na konferencji prasowej dyrektor Wydziału Kultury UMK Katarzyna Olesiak.

62. Krakowski Festiwal Filmowy coraz bliżej! 62. Krakowski Festiwal Filmowy coraz bliżej!

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara - nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego (fabuła, animacja, dokument) i pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje filmy do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach. Festiwal kwalifikuje także do nagród BAFTA w kategoriach krótkiego dokumentu i fabuły. Kwalifikację do najważniejszych nagród filmowych otrzymują laureaci konkursów, organizowanych w ramach KFF.

Festiwalowe konkursy to: Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny o Złoty Róg; Międzynarodowy Konkurs Krótkometrażowy o Złotego Smoka; Konkurs Polski o Złotego Lajkonika; Międzynarodowy Konkurs Filmów Muzycznych.

62. przegląd rozpocznie się w niedzielę. Wśród filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych z całego świata silną reprezentację będą miały polskie produkcje, które wezmą udział we wszystkich czterech festiwalowych konkursach, a także prezentowane będą podczas cykli specjalnych. O nagrody w międzynarodowych konkursach zawalczy łącznie 12 tytułów polskich.

Filmy prezentowane będą przez tydzień w krakowskich kinach. Łącznie w ramach pokazów konkursowych i w specjalnych cyklach publiczność zobaczy ponad 190 obrazów z całego świata.

Dyrektor biura programowego KFF Barbara Orlicz-Szczypuła poinformowała, że szczególne miejsce w tegorocznej edycji zajmie kinematografia czeska i ukraińska. Najnowsze czeskie filmy dokumentalne i krótkometrażowe zostaną pokazane w ramach cyklu „Fokus na Czechy”. Kultowe czeskie dobranocki będą czekać w plenerowym kinie Pod Wawelem.

Gośćmi specjalnymi festiwalu będą również twórcy ukraińscy – w ramach 62. KFF odbędzie się Docudays UA – Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka, największe tego typu wydarzenie w Ukrainie. Tegoroczny miał się rozpocząć 25 marca w Kijowie. Z powodu wojny jest to niemożliwe. W Krakowie Docudays UA odbędzie się w miejscu o symbolicznej nazwie – w kinie Kijów.

2 stycznia 2022 r. zmarł fiński reżyser i producent Jarmo Jaaskelainen. Miesiąc wcześniej, 2 grudnia 2021, Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej zdecydowała o przyznaniu mu nagrody Smok Smoków za wkład w rozwój światowego kina dokumentalnego. Podczas festiwalu odbędzie się retrospektywa twórczości laureata z udziałem jego najbliższej rodziny i współpracowników.

Od niedzieli do 5 czerwca KFF odbywać się będzie na żywo. Od 3 do 12 czerwca – online.

Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu miasta Krakowa, dzięki finansowaniu z UE, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a głównym organizatorem Krakowska Fundacja Filmowa.