Radni przygotowali w tej sprawie projekt uchwały, który ma trafić pod obrady rady miasta w środę.
Program "Mieszkanie za remont" każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Podstawowe kryteria kwalifikacyjne do programu to: zamieszkanie w Krakowie z zamiarem pobytu stałego, ale nieposiadanie tutaj własnej nieruchomości oraz kryterium dochodowe.
Ubiegający się o kwalifikację do programu mogą otrzymać dodatkowe punkty m.in. za: tytuł licencjata, magistra lub inżyniera, posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności, status repatrianta.
Radni PiS przygotowali projekt uchwały, który, jak mówią, znosiłby faworyzowanie osób z wyższym wykształceniem, wprowadzał zasadę równości i lepiej odpowiadał na rzeczywiste potrzeby mieszkańców, szczególnie w kontekście wsparcia osób o niższych dochodach.
Program "Mieszkanie za remont" ma pomagać wszystkim mieszkańcom Krakowa, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, a nie tylko wybranej grupie
– podkreśliła autorka projektu radna Agnieszka Paderewska i oceniła, że to osoby wykonujące prace fizyczne i zarabiające niewiele powyżej płacy minimalnej często mają największe problemy w znalezieniu mieszkania.
W ramach programu "Mieszkanie za remont" miasto każdego roku oferuje od 50 do 100 lokali, podczas gdy liczba wniosków jest bliska 1 tysiąca. Miesięczny dochód netto, na jedną osobę, kandydatów do udziału w programie, musi mieścić się w przedziale: 150–350 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa jednoosobowego; 125–300 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa dwuosobowego; 100–250 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.