Pomysł utworzenia ponad 50-hektarowego użytku ekologicznego zyskał już pozytywną opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony i Środowiska.
Jest to chyba najcenniejszy teren przyrodniczy w Krakowie. Staramy się od 1997 roku o objęcie tego lasu ochroną. Lasy Łęgowe stanowią taką rzadkość nie tylko w skali Krakowa, w skali Polski, ale wręcz w skali europejskiej
- mówi Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na rzecz Ochrony Przyrody.
W Przegorzałach żyje między innymi ponad sto gatunków ptaków oraz 30 gatunków ważek, a znaczna część zamieszkujących tam zwierząt to gatunki chronione. To właśnie Kazimierz Walasz walczył o szczególną ochronę tego terenu.
Kazimierz Walasz był nauczycielem przyrody dla bardzo wielu krakowian, dla ludzi zafascynowanych ornitologią, ekologią. To będzie miejsce, gdzie możemy krakowian uczyć przyrody
- podkreśla Cecylia Malik z kolektywu Siostry Rzeki, działaczka na rzecz utworzenia użytku ekologicznego w Przegorzałach.
We wtorek rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące utworzenia użytku ekologicznego w Przegorzałach.
W ciągu najbliższego miesiąca odbędą się spacery badawcze po lesie łęgowym, spotkanie otwarte z mieszkańcami, będzie także możliwość wyrażenia swojej opinii w ankietach.
Konsultacje potrwają do 9 maja.