Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Krakowianie uczcili pamięć ofiar byłego niemieckiego obozu KL Plaszow

  • Ola Sobczak
  • date_range Niedziela, 2024.08.04 08:01 ( Edytowany Niedziela, 2024.08.04 19:27 )
Kraków uczcił pamięć ofiar byłego nazistowskiego obozu KL Plaszow. Podczas spotkania "Pamięć/Zachor" zostały odczytane wspomnienia i świadectwa więźniów obozu, który działał w latach 1942-1945 w krakowskim Podgórzu. Data nie jest przypadkowa - to symboliczna rocznica tak zwanej czarnej niedzieli 6 sierpnia 1944 roku. Wtedy Niemcy w odpowiedzi na powstanie warszawskie zorganizowali w Krakowie łapankę i aresztowali prawie 6 tysięcy mężczyzn, by następnie osadzić ich w obozie.

Fot. Marek Lasyk

Upamiętniamy dziś tych wszystkich, którzy przeżyli tutaj katorgę - mówiła w trakcie uroczystości Monika Bednarek, dyrektorka Muzeum KL Plaszow:

Byli to przede wszystkim krakowscy Żydzi, ale też Żydzi węgierscy, którzy tu zostali zesłani w 1944 roku. Byli też krakowianie aresztowanie właśnie w czarną niedzielę 6 sierpnia '44 roku.

Relacje ocalałych zostały odczytane przez uczestników wydarzenia. Spotkanie "Pamięć/Zachor" po raz pierwszy odbyło się na terenie wystawy plenerowej Muzeum KL Plaszow. Upamiętnienie odbywa się corocznie od 2021 roku. 

Lipiec i sierpień 1944 r. były też czasem zacierania śladów przeszłości KL Plaszow. Okupanci wysyłali w głąb III Rzeszy transporty więźniów, wywozili demontowane elementy obozowej infrastruktury oraz zacierali ślady zbrodni, paląc ciała ofiar

Proces likwidacji, który miał przede wszystkim wymiar wymazywania i usuwania śladów po obozie, nie powiódł się jednak w pełni. Zostały materialne pozostałości i słowa ocalałych. Pojawili się również ci, którzy chcą pamiętać i odzyskiwać rozproszoną pamięć: nie tylko instytucja – muzeum – lecz także krakowianie i wszyscy odwiedzający miejsce pamięci KL Plaszow

- wskazano.


Niemiecki nazistowski obóz Plaszow został założony w październiku 1942 r. na terenie dwóch cmentarzy żydowskich. Na początku funkcjonował jako obóz pracy, a w styczniu 1944 r. został przekształcony w koncentracyjny. Obóz stale powiększano, z kilkunastu hektarów rozrósł się do 80. Szacuje się, że przez cały okres jego funkcjonowania Niemcy więzili w nim około 30-40 tys. osób, a zamordowali - ok. 5 tys. Prochy ofiar rozsypano na terenie obozu.

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow rozpoczęło działalność 1 stycznia 2021 r. Jest miejską instytucją kultury współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz gminę Kraków. Placówka obejmuje teren o powierzchni ok. 40 hektarów: w tym obszar ok. 37 ha, który od 2002 r. jest wpisany do rejestru zabytków prowadzonego przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także teren przyległy o powierzchni ok. 3 ha.

W marcu br. Muzeum KL Plaszow otworzyło dla zwiedzających odnowiony teren byłego obozu oraz wystawę plenerową "KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez". Ekspozycja jest pierwszym przewodnikiem umożliwiającym zlokalizowanie w obecnej przestrzeni zdarzeń z historii obozu.

Renowacja terenu i przygotowanie wystawy plenerowej były jednym z etapów budowy muzeum w tym miejscu. Projekt zakłada pozostawienie terenu dawnego obozu w możliwie niezmienionym i autentycznym stanie. Przy ul. Kamieńskiego ma powstać nowy budynek muzealny – tzw. Memoriał z wystawą stałą, poświęconą historii KL Plaszow, a także parking i park. Wyremontowany zostanie też Szary Dom, w czasie wojny zajęty przez administrację obozową. Projekt nie przewiduje odtwarzania infrastruktury obozowej. Zakończenie budowy Muzeum KL Plaszow planowane jest na koniec 2025 roku.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Ola Sobczak

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (2)

G
Gość
2024-08-04
Ma Pan na myśli "rośnie świadomość społeczna"
K
Krak
2024-08-04
Niestety w mieście znów rosną antysemickie nastroje.

Dodaj komentarz



Zobacz także

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię