Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Krakowianie czczą pamięć Tadeusza Mazowieckiego

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2013.10.28 06:18 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:45 )
W Malopolskim Urzędzie Wojewódzkim przy ulicy Basztowej wystawiona jest księga kondolencyjna, flagi na urzędach panstwowych i samorządowych okryte są żałobnym kirem.

Rok 2011, Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP/ źródło: premiermazowiecki.pl


Wpisu do księgi będzie można dokonać w dni robocze w godzinach 7.30-20.00 do dnia pogrzebu.

Tadeusz Mazowiecki zmarł wczoraj nad ranem w wieku 86 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w niedzielę 3 listopada w Bazylice Jana Chrzciciela w Warszawie. Spocznie w rodzinnym grobie w podwarszawskich Laskach.

[
Majówka z Radiem Kraków w Wysowej Zdrój!
Fot. P. Topolski, Tarnów 1991
W 1989 roku stanął na czele rządu utworzonego przez Obywatelski Klub Parlamentarny a także Stronnictwo Pracy i Zjednoczone Stronnictwo Ludowe. Był to pierwszy rząd bez udziału partii komunistycznej. Od lat ten przełomowy dla Polskiej historii i polityki moment przypominany jest w Krakowie. Co roku, 12 września w rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego pod kopcem Józefa Piłsudskiego zasadzany jest dąb.

- "Teraz to miejsce będzie dla nas podwójnie symboliczne", mówiła wiceprzewodnicząca partii demokraci.pl i pracująca od lat z Tadeuszem Mazowieckim, Elżbieta Bińczycka.

Posłuchaj Elżbiety Bińczyckiej



Przeczytaj: "Henryk Woźniakowski:

W czasach PRL-u Mazowiecki był współzałożycielem miesięcznika Więź i Klubów Inteligencji Katolickiej. Zasiadał w Sejmie jako przedstawiciel koła Znak. W 1980 roku był przewodniczącym komisji ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, a później doradcą Lecha Wałęsy.

W czasie stanu wojennego internowany. Po zwycięstwie Solidarności w czerwcowych wyborach 1989 roku, Lech Wałęsa zaproponował mu tekę premiera. Pełnił tę funkcje do grudnia 1990 roku. Był współzałożycielem, a potem przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

W pierwszej połowie lat 90. był też specjalnym wysłannikiem ONZ w Bośni i Hercegowinie. Zrezygnował z powodu bezczynności mocarstw wobec zbrodni dokonywanych w tym czasie na Bałkanach.


Tadeusz Mazowiecki miał 86 lat. W swoje 85. urodziny mówił w Pałacu Prezydenckim, że wierzy w siłę dobrej Polski.



- Najlepszy premier, jaki mógł nam się zdarzyć - tak Lech Wałęsa wspominał zmarłego Tadeusza Mazowieckiego. M ichał Boni, minister administracji i cyfryzacji stwierdził, że odszedł człowiek, który uczył go pokory w polityce i odpowiedzialności za Polskę.

Grzegorz Lipiec w rozmowie w Radiu Kraków powiedział, że takich ludzi brakuje teraz na polskiej scenie politycznej .

Posłuchaj Elżbiety Bińczyckiej


- Mąż stanu - tak określa zmarłego dziś rano Tadeusza Mazowieckiego, Marcin Święcicki. Minister w pierwszym niekomunistycznym rządzie powiedział IAR, że gdy premierem był Mazowiecki, stworzono podwaliny demokratycznej Polski.

- Był człowiekiem wielkiego politycznego doświadczenia i chrześcijańskiej nadziei - mówi o zmarłym jego bliski współpracownik w początku lat 90, Henryk Woźniakowski. Prezes Instytutu Wydawniczego ZNAK przyznaje, że wraz z odejściem Tadeusza Mazowieckiego kończy się ważna epoka w polskiej historii i polskiej polityce.

Posłuchaj Elżbiety Bińczyckiej


- To był wyjątkowo zasłużony człowiek dla Polski - tak określa poseł Jarosław
Gowin - pierwszego niekomunistycznego premiera Polski po 1945 roku Tadeusza
Mazowieckiego. Zdaniem Jarosława Gowina - Tadeusz Mazowiecki całe życie pracował dla Polski.

Posłuchaj Elżbiety Bińczyckiej



– Zmarł człowiek zgody, dialogu i niezwykłego opanowania - tak zmarłego premiera wspomina lekarz, minister zdrowia i opieki społecznej w rządzie Mazowieckiego, Andrzej Kosiniak-Kamysz.
[

Posłuchaj: 

]
Prezydent Bronisław Komorowski z głębokim żalem przyjął wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Komunikat w tej sprawie pojawił się na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta. "Odszedł od nas człowiek, który w decydujących dla Polski chwilach miał odwagę być mądry" - czytamy w oświadczeniu.




Jacek Bańka / Małgorzata Nieciecka/ IAR/KAI

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię