W swoich kazaniach nikogo nie oceniał. Pokazywał, że każdy z nas może wybrać swoją drogę. Niczego nie nakazywał.. i właśnie takim podejściem przyciągał ludzi do kościoła - mówili hipisi, którzy zjechali z całej Polski, by pożegnać księdza Szpaka - tak jak się żyło, tak się odchodzi, on odszedł odważnie i radośnie. Przynieśli na pożegnanie białe lilie i gałązki jarzębiny.
- A
- A
- A
Kraków pożegnał księdza Andrzeja Szpaka, salezjanina, duszpasterza młodzieży hipisowskiej
W Krakowie odbędzie się dziś pogrzeb księdza Andrzeja Szpaka, salezjanina, duszpasterza młodzieży hipisowskiej. Duchowny zmarł 18 listopada w wieku 73. lat.
Główne uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele świętego Stanisława Kostki na krakowskich Dębnikach. Kapłan został pochowany w grobowcu salezjanów na Cmentarzu Rakowickim.
Ksiądz Andrzej Szpak był twórcą i długoletnim przewodnikiem pieszej pielgrzymki Młodzieży Różnych Dróg na Jasną Górę. Salezjanin opiekował się młodymi ludźmi z trudną przeszłością, także osobami uzależnionymi. Spotykał się z nimi w różnych miejscach - na dworcach, w squatach i na ulicach.
Od 1979 roku prowadził pielgrzymki do Częstochowy, nazywane hipisowskimi. Przyciągają one też osoby niewierzące oraz wyznające inne religie. Oprócz Polaków uczestniczą w nich obcokrajowcy, między innymi Czesi, Niemcy, Słowacy i Ukraińcy.
Ksiądz Szpak cieszył się szacunkiem i uznaniem wielu pokoleń młodzieży. Opublikował książkę "Idź, Mojżeszu. O pielgrzymce, hipisach i ziemi obiecanej".
Hipisi żegnają w Krk ks. Andrzeja Szpaka "Nikogo nie oceniał. Pokazywał, że mamy wybór." Na pogrzebie są tłumy z całej Polski @RadioKrakow pic.twitter.com/rL7H6HwDi0
— Dominika Panek (@dominika_panek) 25 listopada 2017
Ostatnią swoją pielgrzymkę na Jasną Górę odbył w sierpniu tego roku. Jeden z jej uczestników - Robert Świtalski mówił o kapłanie: „Prawdziwy święty, choleryk, nerwowy, pełen ducha, pełen miłosierdzia i takiego przebaczenia, pełen miłości do ludzi, do wszystkich ludzi, nawet tych tak bardzo upadłych, śmierdzących, niedotykanych przez innych - on przytula takich".
O księdzu Szpaku i jego podopiecznych opowiadają filmy dokumentalne - "Niebo jest tutaj, właśnie teraz" oraz "W poszukiwaniu zbłąkanych owiec" zrealizowane przez Gabrielę Mruszczak dla TVP Kraków.
Andrzej Szpak urodził się w 1944 roku w Jaksicach koło Krakowa. W 1959-tym rozpoczął nowicjat u salezjanów. Śluby wieczyste złożył w 1966 roku, a trzy lata później otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował między innymi jako katecheta w Częstochowie, Wrocławiu, Przemyślu, Rumii. W czasach PRL był też duszpasterzem młodzieży uzależnionej.

Pierwsza pielgrzymka hipisów na Jasną Górę w 1979 roku, pod przewodnictwem księdza Szpaka, szła jako grupa "czarno-biała", w ramach akademickiej pielgrzymki warszawskiej. Od 1982 roku grupa usamodzielniła się i odtąd wędruje pod szyldem Pielgrzymki Młodzieży Różnych Dróg, wychodząc co roku z innej miejscowości.
W latach 1987-1991 kapłan pracował w Warszawie, w ośrodku duszpastersko-młodzieżowym. Kolejne lata pracy spędził w Polanie, Sosnowcu, Rzeszowie. Tam w parafii Opatrzności Bożej między innymi prowadził orkiestrę i chór zespołu "Echo Sacrosongu". Ostatnim miejscem jego posługi była parafia Miłosierdzia Bożego w Oświęcimiu.
Dominika Panek/IAR/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:03
"To absurd!" – mieszkańcy Wieliczki oburzeni diabelskim młynem
-
18:36
Ekspert o rezygnacji ze szczepień: to efekt braku wiedzy i fake newsów
-
16:38
„Skóra po dziadku” – średni remake świetnej książki
-
16:20
Myślenice mają nowe logo. "Łączy tradycję i historię z nowoczesnością"
-
16:18
Zbigniew Zamachowski wystąpi w Forcie Borek!
-
16:07
Po latach skażenia – Potok Olszanicki ma zostać uratowany. Kraków Airport zapowiada zmiany
-
15:33
Jarmark odpustowy Emaus przy Błoniach 2025 – święto dla całej rodziny
-
14:58
Trzy osoby poszkodowane w wypadku na Zakopiance
-
14:24
"Śpiewać każdy może. Trochę lepiej lub trochę gorzej". Krakowskie Forum Kultury otwiera przestrzeń dla wszystkich!
-
13:45
Kraków pożegnał ojca Jana Andrzeja Kłoczowskiego. "To życie, po którym można postawić nie kropkę, ale wykrzyknik"
-
13:41
Maraton sprawiedliwości sędziego Ferka: Spór o praworządność to nie polityka, a kwestia przestrzegania konstytucji
-
11:08
"Śpiewać każdy może. Trochę lepiej lub trochę gorzej". Krakowskie Forum Kultury otwiera przestrzeń dla wszystkich!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze