W Centrum Wielokulturowym przy ul. Daszyńskiego, które zamieniło się w punkt informacyjny dla uchodźców, codziennie od samego rana pojawiają się Ukraińcy i krakowianie, którzy przyjęli ich pod swój dach, by na miejscu skorzystać z pomocy lub dowiedzieć się, gdzie jej szukać.
W centrum Ukraińcy otrzymują pakiety pomocowe, czyli podstawowe kosmetyki i żywność oraz słownik polsko-ukraiński z przydatnymi zwrotami. Udzielane są im tam też porady prawne. Uchodźcy głównie pytają o kwestie związane z legalizacją pobytu - mówi radca prawny Anna Strama z Centrum Wielokulturowego. Trwają prace nad wprowadzeniem specustawy zawierającej ułatwione procedury uzyskania prawa pobytu w Polsce dla uciekających z Ukrainy, należy więc czekać i nie składać żadnych wniosków. Każda osoba, która wjechała do Polski po 24 lutego, może korzystać z opieki lekarskiej na takich samych zasadach jak Polacy.
Uchodźcy mogą też korzystać z pomocy psychologicznej. W Krakowie jest ona udzielana między innymi w siedzibie Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ul. Radziwiłłowskiej. - Przychodzą do nas głównie Ukraińcy, którzy od dawna mieszkają w Krakowie, ale ich rodzina jeszcze tu nie dotarła, lub planuje pozostać w Ukrainie - mówi psychoterapeuta Lila Andreieva z Fundacji Zustricz. Trudno im sobie poradzić bez informacji co się stało z najbliższymi, czy są zdrowi, czy żyją.
W Krakowie organizowana jest też pomoc dla najmłodszych. Klub sportowy Hutnik zaprasza na treningi piłkarskie do swojej Akademii. Natomiast Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej już od piątku będzie organizowało opiekę dla małych uchodźców. Dzieci i młodzież z Ukrainy bez żadnych formalności można też zapisywać do polskich szkół.
Od jutra będziemy mieć pierwszego ucznia z Kijowa - mowi Magdalena Mazur dyrektor Szkoły Podstawowej z oddziałami integracyjnymi nr 12 w Krakowie, Chłopiec nie mówi po polski, więc będzie mu potrzebne specjalne wsparcie, również od ukraińskich dzieci, którzy są w Krakowie od dłuższego czasu, są też asystenci posługujący się językiem ukraińskim.
Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki nauczanie ukraińskich dzieci w szkołach będzie finansowane z budżetu państwa.
Od dziś na stadionie Wisły Kraków obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po wybuchu wojny, mogą otrzymać pakiet pomocowy. Zawiera on żywność i środki higieniczne przekazane przez mieszkańców w organizowanej przez miasto zbiórce.
Uchodźcy muszą się wylegitymować paszportem, na którym jest pieczątka z datą wjazdu na terytorium Polski lub wydanym przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie skierowaniem na pobyt w miejscu zakwaterowania.
Respektowane są też inne dokumenty wydane przez Konsulat Generalny Ukrainy, które potwierdzą, że dana osoba jest uchodźcą wojennym.