"Wnioski są składanie od wczoraj, ale na razie jest ich niewiele. Wynikać to może z tego, że wnioski mogą dotyczyć okresów przeszłych" - przekazał PAP w piątek Tadeusz Czarny, z-ca dyrektora Krakowskiego Centrum Świadczeń, które przyjmuje dokumenty w tej sprawie
Wysokość świadczenia wynosi 40 zł na osobę dziennie. Wypłacane będzie wstecznie, licząc od 24 lutego.
W Krakowie wnioski w tej sprawie przyjmowane są w Krakowskim Centrum Świadczeń przy ul. Stachowicza 18 oraz na os. Zgody 2, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.40–15.00. Można je także składać elektronicznie, za pośrednictwem e-PUAP. W tym przypadku konieczne jest uwierzytelnienie dokumentu kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub z wykorzystaniem profilu zaufanego. Wnioski można również wysyłać pocztą z dopiskiem "świadczenie pieniężne" na adres KCS.
Jak wyjaśnił krakowski magistrat, o środki mogą się ubiegać podmioty, w tym osoby fizyczne, które zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, przybyłym na terytorium Polski - bezpośrednio z terytorium Ukrainy - w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz obywatelom Ukrainy posiadającym Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli do naszego kraju.
Świadczenie przyznawane jest za okres faktycznego zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, nie dłużej niż za okres 60 dni. Okres wypłaty świadczenia może być przedłużony w szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą wojewody.
Zgodnie ze specustawą, wniosek o świadczenie pieniężne powinien zawierać: imię i nazwisko albo nazwę składającego wniosek, a także jego PESEL lub NIP. W dokumencie należy wskazać okres, na jaki zapewniono zakwaterowanie oraz liczbę osób przyjętych do zakwaterowania, jak również ich personalia i PESEL, jeżeli posiadają. Należy również zamieścić oświadczenie składającego wniosek o zapewnieniu zakwaterowania i wyżywienia, a także numer rachunku płatniczego, na który wypłacane będzie świadczenie. Wzór wniosku można pobrać m.in. ze strony krakowskiego magistratu.
Urzędnicy przypominają, że ubiegający się o świadczenie składa oświadczenie o prawdziwości danych zawartych we wniosku, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.