To wyróżnienie cieszy, ale mobilizuje też do działania. Jest jeszcze wiele do zrobienia, weźmy, chociażby ochronę zdrowia - jesteśmy miastem, w którym jest najwięcej szpital o różnym charakterze, a przecież też wiemy, jak ciężko się czasami do tych szpitali dostać, jak ciężko uzyskać termin na hospitalizację, czy na zabieg operacyjny. To samo dotyczy szkół - mamy nowe, powstające osiedla, bardzo szybko rozbudowujące się, gdzie nie nadążamy z siecią szkół, siecią przedszkoli, siecią żłobków. Staramy się to nadrabiać
- mówi wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.
Autor opracowania prof. dr. hab. Przemysław Śleszyński zaznaczył, że ranking stara się wypośrodkować „to, co możemy sami zrobić jako ludzie, jako władza, jako decydenci, jako samorządowcy i to, co jest stałe, niezależne”.
W rankingu uwzględniono wszystkie 2477 gmin w Polsce, spośród których wyłoniono laureatów na podstawie 63 wskaźników. Wśród nich znalazły się m.in.: poziom edukacji, dochody własne gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, infrastruktura kulturalna, przeciętne wynagrodzenie czy walory estetyczne krajobrazu. Wszystkie razem tworzą syntetyczny Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.