W programie imprezy są wystawy, koncerty, spektakle, warsztaty. „To jedyna taka impreza w szpitalu psychiatrycznym w Polsce” – powiedział PAP rzecznik prasowy lecznicy Maciej Bóbr.
Szczególną uwagę zwrócił na wydarzenia zaplanowane na środę. Tego dnia odbędzie się m.in. otwarcie wystawy „Oczami Natury”, pokazującej 68 prac o tematyce roślinnej, powstałych podczas warsztatów arteterapeutycznych. Na ekspozycji będą prace wykonane w technikach: flower pounding (technika wygniatania pigmentów roślinnych na papierze), batik (technika polegająca na nakładaniu wosku pszczelego i kąpieli tkaniny w barwniku), kalkografii (wykonanie obrazu poprzez odbijanie roślin z użyciem kalki i żelazka). Będą również obiekty ceramiczne (wykonanie kafli z reliefem wypukłym lub wklęsłym o tematyce botanicznej).
„W proces twórczy zaangażowane zostały osoby chorujące psychicznie, w tym pacjenci szpitala Babińskiego. Dla niektórych były to pierwsze doświadczenia artystyczne, dla innych próby pracy w nowych technikach” – zauważył rzecznik placówki.
Festiwal poprzedzą obchody 81. rocznica likwidacji zakładu w Kobierzynie przez Niemców w dniach 23 i 24 czerwca 1942 r. W ramach upamiętnienia w szpitalnej kaplicy odbędzie się msza w intencji ofiar i składanie kwiatów przed ich pomnikami.
23 i 24 czerwca 1942 r. Niemcy wywieźli 535 pacjentów szpitala w Kobierzynie bydlęcymi wagonami do Auschwitz i tam zgładzili. Część osób, które zdaniem oprawców nie nadawały się do transportu, zamordowano na miejscu zastrzykami z fenolu. Zostali oni pochowali w zbiorowej mogile na przyszpitalnym cmentarzu. Eksterminację przeżyła tylko Waleria Białońska, ukryta przez personel medyczny w szafie, a następnie po kryjomu wywieziona na wieś. Teren kobierzyńskiego zakładu naziści przeznaczyli na szpital wojskowy, koszary SS i obóz szkoleniowy dla Hitlerjugend.