Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kraków szuka metody na przewietrzenie miasta. Pomoże nowe urządzenie?

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2014.12.30 06:11 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:50 )
Urzędnicy kupili urządzenie, które mierzy prędkość i kierunek wiatru. Dokonuje ono pomiaru dzięki emitowaniu i odbieraniu fal dźwiękowych o częstotliwości od 1500 – 2600 Hz. Pomiary rozpoczęto przy ul. Gronostajowej 7 gdzie zlokalizowany jest ogródek meteorologiczny Zakładu Klimatologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Potem pomiary będą realizowane w różnych punktach na terenie Krakowa. Całość pomiarów ma doprowadzić do zmniejszenia problemu smogu w mieście.

fot: Urząd Miasta Krakowa

Posłuchaj co mówi dr Leszek Ośródka z IMGW
Nowe urządzenie pomoże w walce ze smogiem?

Oprócz tego naukowcy z IMGW prowadzą skomplikowane obliczenia. "Zespół pracuje nad modelem matematycznym wyznaczania optymalnych korytarzy przewietrzania. Jego wynikiem będzie określenie głównych ciągów wentylacyjnych miasta" - mówi dr Leszek Ośródka z IMGW.

Przypominamy: Miażdżący raport NIK w sprawie smogu w Małopolsce

Na bazie tych wyników urzędnicy zamierzają próbować poprawić sytuację w tych miejscach, w których przewietrzanie jest najgorsze. Zapowiadają, że nie będą wyburzać budynków. Będą zachęcać do wymiany pieców węglowych, proponować rozbudowę sieci ciepłowniczej albo nawet postulować zmianę organizacji ruchu.

Na pytanie reporterki Radia Kraków, czy badania nie są spóźnione i czy w ogóle mają teraz sens, dr Leszek Ośródka odpowiada:

"Wiemy, że Kraków ma niekorzystną sytaucję, więc można zapytać, po co to badać. Z drugiej strony nie mieliśmy dotąd takich narzędzi. Technika pomiarowa poszła tak do przodu, że warto to, co kiedyś zostało zbudowane zweryfikować, sprawdzić, czy zostało zrobione zgodnie z aktualną sztuką urbanistyczną, a jeśli nie, to trzeba tak działać, by to poprawić. Nie chcemy burzyć wielkich osiedli, ale są fragmenty które nie do końca zostały zespsute i które trzeba chronić.”

Wyniki badań mają być wskazówką przy opracowywaniu planów zagospodarowania przestrzennego miasta. "Gdy nie ma planu trudniej jest chronić korytarze przewietrzania przed zabudową" - mówi Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska w Urzędzie Miasta Krakowa.

"Wyniki badań i powstające na ich bazie plany pozwolą nam zastopować zabudowę, która nie jest pożądana, ewentualnie w jakiś sposób tę zabudowę ukierunkować" - dodaje Olszowska-Dej.

Badania są częścią projektu MONIT-AIR. Kosztował on ponad 3,5 miliona złotych, a pieniądze w większości pochodzą z unijnego dofinansowania. Projekt obejmuje: ocenę warunków przewietrzania Krakowa, inwentaryzację niskiej emisji w zakresie czynnych pieców, kotłowni i kominków na paliwo stałe, a także działania kontrolne w zakresie likwidacji pieców na paliwo stałe. Dodatkowo, ma powstać mapa określająca czynniki aerodynamiczne z naniesioną zinwentaryzowaną zielenią oraz komputerowy system zarządzania terenami zielonymi.

 

 

 


(Aleksandra Ratusznik/krakow.pl/ko)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię