- A
- A
- A
Kraków szuka metody na przewietrzenie miasta. Pomoże nowe urządzenie?
Urzędnicy kupili urządzenie, które mierzy prędkość i kierunek wiatru. Dokonuje ono pomiaru dzięki emitowaniu i odbieraniu fal dźwiękowych o częstotliwości od 1500 – 2600 Hz. Pomiary rozpoczęto przy ul. Gronostajowej 7 gdzie zlokalizowany jest ogródek meteorologiczny Zakładu Klimatologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Potem pomiary będą realizowane w różnych punktach na terenie Krakowa. Całość pomiarów ma doprowadzić do zmniejszenia problemu smogu w mieście.Oprócz tego naukowcy z IMGW prowadzą skomplikowane obliczenia. "Zespół pracuje nad modelem matematycznym wyznaczania optymalnych korytarzy przewietrzania. Jego wynikiem będzie określenie głównych ciągów wentylacyjnych miasta" - mówi dr Leszek Ośródka z IMGW.
Przypominamy: Miażdżący raport NIK w sprawie smogu w Małopolsce
Na bazie tych wyników urzędnicy zamierzają próbować poprawić sytuację w tych miejscach, w których przewietrzanie jest najgorsze. Zapowiadają, że nie będą wyburzać budynków. Będą zachęcać do wymiany pieców węglowych, proponować rozbudowę sieci ciepłowniczej albo nawet postulować zmianę organizacji ruchu.
Na pytanie reporterki Radia Kraków, czy badania nie są spóźnione i czy w ogóle mają teraz sens, dr Leszek Ośródka odpowiada:
"Wiemy, że Kraków ma niekorzystną sytaucję, więc można zapytać, po co to badać. Z drugiej strony nie mieliśmy dotąd takich narzędzi. Technika pomiarowa poszła tak do przodu, że warto to, co kiedyś zostało zbudowane zweryfikować, sprawdzić, czy zostało zrobione zgodnie z aktualną sztuką urbanistyczną, a jeśli nie, to trzeba tak działać, by to poprawić. Nie chcemy burzyć wielkich osiedli, ale są fragmenty które nie do końca zostały zespsute i które trzeba chronić.”
Wyniki badań mają być wskazówką przy opracowywaniu planów zagospodarowania przestrzennego miasta. "Gdy nie ma planu trudniej jest chronić korytarze przewietrzania przed zabudową" - mówi Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska w Urzędzie Miasta Krakowa.
"Wyniki badań i powstające na ich bazie plany pozwolą nam zastopować zabudowę, która nie jest pożądana, ewentualnie w jakiś sposób tę zabudowę ukierunkować" - dodaje Olszowska-Dej.
Badania są częścią projektu MONIT-AIR. Kosztował on ponad 3,5 miliona złotych, a pieniądze w większości pochodzą z unijnego dofinansowania. Projekt obejmuje: ocenę warunków przewietrzania Krakowa, inwentaryzację niskiej emisji w zakresie czynnych pieców, kotłowni i kominków na paliwo stałe, a także działania kontrolne w zakresie likwidacji pieców na paliwo stałe. Dodatkowo, ma powstać mapa określająca czynniki aerodynamiczne z naniesioną zinwentaryzowaną zielenią oraz komputerowy system zarządzania terenami zielonymi.
(Aleksandra Ratusznik/krakow.pl/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:05
Jak biegać z psem? Nie mamy pojęcia. Częściej szkodzimy i zapominamy o zwierzęciu.
-
20:44
Kupa roboty – Tarnów walczy z psimi odchodami na ulicach
-
20:22
W Krakowie rozpoczyna się 18. festiwal Mastercard Off Camera
-
20:14
Derby Małopolski na remis
-
19:17
Kontrowersje wokół Targów Myśliwskich w Krakowie. Wojewoda Klęczar: „Nie możemy wszystkiego zakazywać”
-
18:24
Jeden z największych browarów w Polsce świętuje 180-lecie istnienia
-
17:55
Autobus-reklama przed Galerią Krakowską. "Nie mamy podstaw prawnych, by go usunąć"
-
17:27
Puszcza znowu przegrała z Pogonią. Dramat w Niepołomicach
-
16:38
Żałoba narodowa po papieżu Franciszku: gest szacunku czy polityczna gra?
-
16:27
Po latach oczekiwań rusza budowa brakującego odcinka drogi z Brzeska do Szczurowej. Mieszkańcy: „Nie chcemy ginąć"
-
15:55
Trzebinia: poważne utrudnienie na A4
-
15:49
Kradł tablice rejestracyjne i jechał tankować na stacje. Amator "darmowego" paliwa zasiądzie na ławie oskarżonych
-
15:17
FILM | Rekomendacje pokazów plenerowych Mastercrad OFF Camera
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze