Wywiady mają pokazać, jak podróżują mieszkańcy i pomóc w przygotowaniu lepszych rozwiązań transportowych. Na podstawie odpowiedzi powstanie raport, który posłuży do przygotowania modelu systemu transportowego w metropolii oraz do opracowania "Planu zrównoważonej mobilności metropolii krakowskiej". Raport ma być też podstawą do ubiegania o dofinansowania unijne na projekty związane z transportem – np. rozbudowę parkingów, tras rowerowych, modernizację taboru.
Ankiety przeprowadzi konsorcjum trzech warszawskich firm wyłonionych w drodze przetargu. Przebadanych zostanie 10 tys. gospodarstw domowych, w tym 6 tys. z terenu Krakowa i 4 tys. ze strefy podmiejskiej. Wywiady potrwają od 10 maja do 17 czerwca, tylko w środy, czwartki i piątki po godz. 17 oraz w soboty po godz. 10. Poza tym 800 ankiet zostanie przeprowadzonych na parkingach typu Park and Ride we wtorki, środy i czwartki w godz. od 6 do 9 i od 15 do 17.
Ankieter będzie miał w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem, numerem służbowym, nazwą pracodawcy, nazwą projektu, imieniem i nazwiskiem oraz numerem kontaktowym do kierownika badań, pieczęcią Krakowa oraz pracodawcy. Ankieter ma mieć też przy sobie list polecający prezydenta miasta.
"Kompleksowe Badania Ruchu 2023" zostaną zrealizowane w ramach projektu "Od idei do zmiany – Plan zrównoważonej mobilności metropolii krakowskiej", współfinansowanego z funduszy europejskich.