Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kraków rekordzistą wzrostu cen mieszkań na przestrzeni ostatniego roku

  • Bartłomiej Ziaja
  • date_range Czwartek, 2024.01.25 15:08 ( Edytowany Czwartek, 2024.01.25 15:32 )
Rekordowy wzrost cen mieszkań. Jeszcze nigdy w Polsce ceny mieszkań nie rosły tak szybko. A rekordzistą jest Kraków. W stolicy Małopolski podwyżki w ostatnim roku sięgnęły blisko trzydziestu procent. eksperci przewidują, że w takim tempie w najbliższych czterech latach możemy zrównać się z cenami warszawskimi.

Fot. pixabay

Możemy się pożegnać z czasami kiedy w Krakowie kupiliśmy mieszkanie za mniej niż pół miliona złotych. Jak mówi ekspert do spraw rynku mieszkaniowego, Jakub Śpiewak, w najdroższych dzielnicach miasta cena za metr kwadratowy na rynku pierwotnym może wynieść ponad 20 tysięcy złotych za metr. 
Jesteśmy w stanie znaleźć nieruchomość, która będzie oscylowała w granicach 10-11 tys. za metr, natomiast jest to na przykład Złocień bądź Wieliczka lub obrzeża Krakowa. Im bliżej centrum, tym te ceny wzrastają, na  Grzegórzkach nawet do 25 tysięcy
- informuje Śpiewak.
Jak dodaje, na obrzeżach miasta ceny też wzrastają szybko - jest to związane z rozwojem transportu publicznego.

Dlaczego w Krakowie ceny mieszkań rosną najszybciej? 

Są dwa powody, dlaczego Kraków jest wyjątkowy w skali kraju. Po pierwsze w Krakowie zaczęło brakować gruntów pod budowę mieszkań, po drugie ciągnąca się w nieskończoność biurokracja.

Chodzi o gotowe grunty, które mogłyby być miejscem, na którym powstaną w miarę szybko nowe mieszkania. Natomiast drugą kwestią jest czas procedowania wszelkich pozwoleń i uzgodnień związanych z procesem budowlanym. Dla przykładu: procedowanie pozwolenia na budowę w wielu miastach w Polsce trwa kilka, kilkanaście miesięcy, u nas jest to kilkadziesiąt miesięcy

- mówi profesor Bartłomiej Marona z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Przez to z miasta uciekają deweloperzy. W tym momencie w Krakowie realizowanych jest 77 inwestycji mieszkaniowych.

"To bardzo mało w porównaniu do innych, również mniejszych miast w Polsce" - komentuje Piotr Krochmal prezes Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości.

W takich okresach, kiedy rynek był zrównoważony, kiedy zaspokajał popyt, tych inwestycji było ponad 200. Jeszcze w 2016 roku było 214 inwestycji, realizowało je 134 deweloperów. Połowa deweloperów z ryku krakowskiego w ciągu ostatnich 7 lat wyparowała

- mówi Krochmal.

To wszystko prowadzi do sytuacji, kiedy osoby zamożne kupują kilka mieszkań, a później je wynajmują - dodaje Jakub Śpiewak:

Są takowe osoby, które przychodzą z gotówką i chcą kupić nawet kilka mieszkań inwestycyjnie w Krakowie. Ludzi kredytowych jest zdecydowanie mniej w tym momencie.

Jak dodaje, dla osób średnio zarabiających wciąż jedynym wyjściem pozostaje wynajem.

Czy jest szansa, aby zmieniać ten trend? 

Eksperci mówią, że miasto powinno szukać nowych terenów pod budowę mieszkań. Może być to na przykład projekt Nowego Miasta na Rybitwach. Jak jednak dodają, nie spowoduje to spadku cen a ewentualnie utrzymanie ich na obecnym poziomie.
Wiemy już, że Kraków i Warszawa są najdroższymi miastami wojewódzkimi w Polsce jeśli chodzi o ceny mieszkań. Na drugim biegunie jest Bydgoszcz i Zielona Góra - tam średnio za metr kwadratowy zapłacimy nieco ponad 7 tysięcy złotych. 

Jeśli potrzebujesz rzetelnej wyceny nieruchomości w Krakowie, PK Wycena to sprawdzony wybór. Jako doświadczony rzeczoznawca zapewniam dokładną analizę rynkową, pomagając Ci podejmować najlepsze decyzje inwestycyjne. Skorzystaj z usług PK Wycena, aby szybko i profesjonalnie poznać wartość swojej nieruchomości.

Autor:
Bartłomiej Ziaja

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię