Jak wskazali w poniedziałek sygnatariusze umowy, podpisane porozumienie stanowi zacieśnienie współpracy między MPK i policją, która trwa od wielu lat, a po raz pierwszy została sformalizowana na początku 2015 roku.
Prezes MPK Rafał Świerczyński ocenił, że podpisany dokument to efekt dotychczasowych doświadczeń i wypracowanych rozwiązań w zakresie współpracy krakowskiego przewoźnika z policją.
Według niego, aby poprawić i przyspieszyć wykorzystanie nagrań z tramwajów i autobusów została stworzona specjalna dedykowana platforma informatyczna, z której mogą korzystać nie tylko policjanci z komendy miejskiej w Krakowie, ale również funkcjonariusze komisariatów podległych komendom powiatowym w Krakowie i Wieliczce.
Dzięki temu rozwiązaniu – wyjaśniono - każdy uprawniony policjant może niezwłocznie zamówić potrzebny monitoring, a zamówienie trafia bezpośrednio do realizacji przez pracowników MPK. Zinformatyzowano również proces udostępniania monitoringu, co sprawia, że potrzebne nagrania są dostępne dla policji w krótkim czasie po zdarzeniu.
"W MPK trwają prace nad dalszym podnoszeniem efektywności współpracy w tym zakresie. Planowane jest m.in. wprowadzenie rozwiązania umożliwiającego funkcjonariuszom bezpośredni dostęp do monitoringu w pojazdach" - zapowiedział prezes MPK.
Komendant Miejski Policji w Krakowie insp. Zbigniew Nowak zauważył, że podpisane w poniedziałek porozumienie stanowi kontynuację pierwszej tego typu umowy ze stycznia 2015 r. "Zawiera ono nowe elementy, ułatwiające m.in. korzystanie z nagrań monitoringu przewoźnika. Będzie mniej biurokracji, co pozwoli skuteczniej prowadzić sprawy o wykroczenia i przestępstwa" - ocenił.
Dokument przewiduje także wspólne szkolenia, akcje profilaktyczne oraz inne przedsięwzięcia służące szeroko rozumianemu bezpieczeństwu w mieście.
Zdaniem sygnatariuszy porozumienia monitoring w autobusach i tramwajach to wyjątkowo skuteczne i ważne narzędzie w obszarze zapewniania bezpieczeństwa i porządku publicznego, a nagrania z niego pochodzące są szczególnie przydatne w bieżącej pracy policji i straży miejskiej. Według statystyk tylko od stycznia do końca listopada br. do MPK wpłynęły 852 wnioski z policji o zabezpieczenie nagrań z ponad 1700 pojazdów.
Nagrania pochodzące z monitoringu w tramwajach i autobusach są pomocne, a niekiedy wręcz kluczowe w wielu sprawach, od prozaicznych kolizji drogowych po poważne zdarzenia natury kryminalnej.
Jak podkreślili przedstawiciele MPK, obecnie w monitoring przestrzeni pasażerskiej wyposażone są wszystkie autobusy MPK i ok. 80 proc. tramwajów. Wszystkie nowo zamawiane pojazdy mają standardowo zamontowane tego typu instalacje.