Dzięki podjęciu tej współpracy naukowiec, którego nazwisko poznamy dopiero po jego przyjeździe do Krakowa, będzie mógł zamieszkać w bezpiecznych warunkach i kontynuować swoją pracę.
Jak wyjaśniła dyrektor Instytutu Kultury Willa Decjusza (IKWD) Dominika Kasprowicz, Scholars at Risk to "międzynarodowa sieć instytucji akademickich i osób, której misją jest ochrona prześladowanych członkiń i członków społeczności uniwersyteckiej oraz promocja wolności akademickiej".
Wskazała, że sieć ta, organizując tymczasowe miejsca pracy na uniwersytetach i uczelniach wyższych, pomaga zapewnić naukowcom bezpieczeństwo. "Dzięki temu mogą kontynuować pracę naukową do czasu poprawy warunków i powrotu do krajów pochodzenia. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że Kraków – reprezentowany przez Willę Decjusza i Uniwersytet Jagielloński – dołączył do tego programu, i do tego jako pierwszy w Polsce" - podkreśliła Kasprowicz.
Sieć Scholars at Risk zajmuje się także m.in. organizacją kampanii na rzecz badaczy więzionych i represjonowanych w swoich krajach pochodzenia oraz monitorowaniem ataków na społeczność akademicką. Obecnie w programie w 39 krajach zrzeszonych jest 507 uniwersytetów, szkół wyższych i stowarzyszeń oraz 13 sieci partnerskich.
(PAP/jp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.