Kraków5020 zasłynęło z utworzenia programu internetowego Hello Kraków, który przez krytyków był nazywany "drugą urzędową telewizją Jacka Majchrowskiego". Od nowego roku ma rozpocząć się proces likwidacji spółki.

Dotychczasowa szefowa Kraków5020 Izabela Błaszczyk postanowiła odejść ze stanowiska. Na kilka tygodni przed postawieniem w stan likwidacji spółkę miał więc objąć po konkursie nowy prezes, który pobierałby wynagrodzenie i musiałby dostać przy rozwiązaniu jednostki odprawę.

Władze miasta tłumaczyły, że ktoś spółkę musi zlikwidować, a przeciwnicy przekonywali, że to marnowanie publicznych pieniędzy.

Uchwałę w sprawie rozwiązania Kraków5020 mają podjąć miejscy radni w przyszłą środę.

Czym jest spółka Kraków 5020?

Spółka Kraków 5020 powstała na początku 2022 r. w wyniku wydzielenia z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Powołano ją do zarządzania m.in. Centrum Kongresowym ICE Kraków, Pawilonu Wyspiańskiego oraz punktów informacji turystycznej InfoKraków. Kontrowersje wzbudziły przede wszystkim transfery środków z budżetu miasta na jej działalność, wysokie koszty funkcjonowania, oraz utworzenie i prowadzenie przez nią telewizji Play Kraków News (przekształconą potem na Hello Kraków News), określanej drugą miejską telewizją.

W związku z działalnością spółki śledztwo prowadzi prokuratura. Dotyczy ono narażenia gminy Kraków na szkody majątkowe w wysokości co najmniej 20 mln zł.

Jak będzie wyglądał proces likwidacji spółki Kraków 5020?

Żeby zlikwidować spółkę Kraków 5020 - jak poinformował portal krakow.pl - konieczna jest zgoda Rady Miasta Krakowa, a następnie podjęcie przez Wspólnika uchwały o jej rozwiązaniu, stwierdzonej protokołem sporządzonym przez notariusza. Funkcję Zgromadzenia Wspólników w spółce Kraków 5020 pełni prezydent Krakowa. Z dniem powzięcia uchwały Zgromadzenia Wspólników, następuje otwarcie likwidacji. Jeśli Rada Miasta Krakowa przyjmie przygotowany projekt uchwały, nastąpi to, według planu, z początkiem 2025 roku.