Sprawa dotyczy terenu znajdującego się przy ulicy Domagały w Krakowie. Firma Instal Kraków zamierza wybudować tu kompleks bloków - wynika ze złożonych przez nią w Urzędzie Miasta Krakowa dokumentów. Chodzi o decyzję numer 74/6740.1/2017 z 19 stycznia 2017 roku. Zgodnie z nią przy ulicy Domagały deweloper może wybudować "zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z lokalami usługowymi".
Zarządzenie oddające prywatnej firmie teren w użytkowanie wieczyste do 5 grudnia 2089 roku prezydent Jacek Majchrowski podpisał pod koniec listopada tego roku.
Ziemia jest własnością Skarbu Państwa. Oznacza to, że zgodę na ewentualne ruchy związane ze zmianą właściciela musiał udzielić urząd wojewódzki. Władze Krakowa w całej transakcji pełniły "rolę pośrednika".
W zamian za przekazanie terenów firma Instal zaproponowała mieszkanie przy ulicy Przewóz 32G o powierzchni użytkowej 49,49 metrów kwadratowych. Dodatkowo zapłaci 119,5 tysiąca złotych. Szacowana cena mieszkania oraz dopłata stanowią mniej więcej równowartość przekazanego terenu.
Zarządzenie w tej sprawie pod koniec listopada podpisał Jacek Majchrowski. Dokument parafowany przez prezydenta Krakowa pozwala na zawarcie aktu notarialnego z deweloperem.
Mieszkanie, które przekaże deweloper, będzie zarządzane przez urząd wojewódzki. Po co urzędowi mieszkanie w środku nowego osiedla i jakie ma wobec niego plany? Tego nie wiadomo, ponieważ biuro prasowe urzędu wojewódzkiego do momentu publikacji nie odpowiedziało na przesłane przez dziennikarza Onetu pytania.
Dodajmy, że w zakresie kompetencji urzędu wojewódzkiego nie znajdują się mieszkania komunalne.
Urzędnicy i radni przychylni deweloperowi
Tymczasem to nie pierwsza sytuacja z udziałem firmy Instal Kraków, która rodzi pytania. W maju 2017 roku opisaliśmy w Onecie inny przypadek.
Chodzi o możliwość powstania wielkiego osiedla mieszkaniowego w Dzielnicy XIII (Podgórze) w rejonie Golikówki. Deweloper poprosił urzędników o zmianę przeznaczenia ziemi z rolnej na budowlaną. Chodzi o blisko 35-hektarowy teren w okolicy ulicy Golikówka. Inwestor przymierza się w tym rejonie do budowy dużego osiedla, a urzędnicy przystali na propozycję. Instal Kraków to niedawny sponsor zespołu żużlowego Wandy Kraków. Honorowym prezesem klubu był - były już - wojewoda małopolski Józef Pilch, który jeszcze jako radny zabiegał u władz miasta o zmianę przeznaczenia terenu.
Zgodę musieli wyrazić też miejscy radni. "Za" głosowała część klubu PiS. Na jego czele stał wówczas Włodzimierz Pietrus, prawa ręka ówczesnego wojewody. Prawicę wsparł też klub prezydenta Jacka Majchrowskiego. Decydujący okazał się jednak głos radnego Wojciecha Wojtowicza (PO). Ten prywatnie był wówczas prezesem firmy Chemobudowa, która wykonywała prace dla Instalu.
Ostatecznie radni przegłosowali projekt uchwały, dając zielone światło urzędnikom do zmiany planu zagospodarowania i przekształcenia ziemi z rolnej na budowlaną. "Za" było 15 radnych, a przeciw 14. Dziewięć osób wstrzymało się od głosu.
Kilka dni po tym, jak opisaliśmy tę sytuację, Józef Pilch stracił stanowisko wojewody.