W przyszłym roku na Alejach Trzech Wieszczów obniżone zostanie ograniczenie prędkości - z 70 km/h do 50 km/h. Zgodnie z kodeksem ruchu drogowego oznacza to, że rowerzyści będą zmuszeni do jeżdżenia po jezdni razem z samochodami, autobusami i ciężarówkami. Tej sytuacji urzędnicy chcą uniknąć.
Wzdłuż najbardziej ruchliwej trasy stolicy Małopolski ma powstać ciąg ścieżek dla jednośladów. Trasa połączy Kleparz z Jubilatem i będzie przebiegała mniejszymi, mniej ruchliwymi ulicami. "Rowerzyści nie będą musieli jechać Alejami. Nie będą mieli takiej potrzeby. Wygodniej będą mogli pojechać trasą alternatywną, przygotowaną dla nch przez zabiegi inżynierii ruchu" - mówi Michał Pyclik z ZIKiT-u. Dokładny termin "uruchomienia" Rowerowych Alej nie jest jeszcze znany.
- To jedno z kilku możliwych rozwiązań - mówi prof. Andrzej Szarata, specjalista w dziedzinie systemów komunikacyjnych z Politechniki Krakowskiej. Jego zdaniem można też rozważyć poszerzenie buspasa i otwarcie go dla rowerów. "Choć nie wiadomo, czy przy tak wysokich stężeniach zanieczyszczeń przy Alejach warto tworzyć tam ścieżkę rowerową" - mówi.
Zdaniem Szaraty być może w przyszłości piesi i rowerzyści odzyskają dla siebie Aleje Trzech Wieszczów. Może się to stać wraz z zakończeniem budowy III i IV obwodnicy, czyli tras Łagiewnickiej, Pychowickiej i Zwierzynieckiej oraz północnej autostradowej obwodnicy Krakowa. "Będzie można rozważyć bardzo mocne ograniczenie ruchu samochodowego na Alejach. Z dwóch pasów ruchu będzie można zrobić jeden, zostawić pas autobusowy i zaoszczędzoną przestrzeń wykorzystać, żeby rowerzystom i pieszym było tam wygodniej. Jedną z możliwości, którą także rozpatruje miasto jest poprowadzenie środkiem tramwaju" - mówi Szarata.
Chodniki przy A3W w KRK już niedługo nie dla rowerów. Będą musieli jechać ulicą. Więcej za chwile na @RadioKrakow.pl pic.twitter.com/tWgnBkjldD
— Karol Surowka (@SurowKarol) 20 grudnia 2016
Jazda rowerem po chodniku, zgodnie z kodeksem ruchu drogowego jest niedozwolona. Wyjątkiem są sytuacje, gdy:
1. opiekun jedzie z dzieckiem do lat dziesięciu lub
2. panują złe warunki pogodowe (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) lub
3. są spełnione jednocześnie trzy warunki:
- chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,
- ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym),
- brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.
(Karol Surówka/ko)