W tym tygodniu ma się rozpocząć procedura wyłonienia operatora konsultacji, ponieważ będzie je prowadził podmiot zewnętrzny.
"Zależy nam na tym, żeby konsultacje były przeprowadzane w formie otwartych spotkań z mieszkańcami, warsztatów oraz spotkań z ekspertami: architektami, urbanistami, specjalistami od zieleni, socjologami miasta. Konsultacje będzie poprzedzała kampania informacyjna" – powiedział PAP kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta Krakowa Dariusz Nowak.
Przy konsultacjach uwzględniane będą zapisy projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu, a przyjęte rozwiązania zostaną uzgodnione z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Raport będący ich podsumowaniem będzie zawierał rekomendacje dla prezydenta i Rady Miasta Krakowa.
Przeprowadzenia konsultacji w sprawie przyszłości Wesołej domagali się radni Koalicji Obywatelskiej: PO i Nowoczesnej. Przygotowana przez nich uchwała nie została jednak przyjęta, ale władze Krakowa zdecydowały, że konsultacje będą, miały rozpocząć się wiosną, ale plany te pokrzyżowała pandemia.
Na razie wiadomo, że trzy obiekty przy ul. Kopernika: 15, 15a i 15b zajmie Biblioteka Kraków – powstanie tam jej centrala i miejsce wydarzeń związanych z literaturą, a do budynku przy. ul Grzegórzeckiej 18 ma się wprowadzić fundacja związana z urologią.
Koncepcję wykorzystania poszpitalnych obiektów kupionych przez miasto, przygotowuje spółka komunalna Agencja Rozwój Miasta – Inwestycje.
W listopadzie zeszłego roku prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał umowę, zgodnie z którą gmina wykupiła 9,13 ha terenu i 17 budynków opuszczanych przez Szpital Uniwersytecki, płacąc za nieruchomości prawie 283,2 mln zł. Należność została rozłożona na dziesięć rat do 2028 r.
Budynki mają być przekazywane miastu stopniowo. Obiektami tymi zainteresowane są instytucje publiczne i uczelnie wyższe, a miasto bierze pod uwagę potrzeby lokalowe miejskich jednostek kultury i rozważa np. udostępnienie Capelli Cracoviensis budynku kościoła, który nie straciłby przy tym swojej funkcji sakralnej.
Trwają prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla Wesołej. Zgodnie z jego założeniami miałyby tam zostać odtworzone ogrody renesansowe, a w centralnej części – w sąsiedztwie byłego szpitala zakaźnego – powstałby rynek wielkością zbliżony do placu Wolnica. Jednocześnie miasto chce przystąpić do usuwania zbędnych obiektów, które nie figurują w ewidencji lub w rejestrze zabytków i na których likwidację zgodziła się wojewódzka konserwator zabytków.
(PAP/sp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.