Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kraków: beatyfikacja siostry Klary Ludwiki Szczęsnej w Sanktuarium św. Jana Pawła II

  • Kraków
  • date_range Niedziela, 2015.09.27 07:17 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:13 )
To pierwsza beatyfikacja w tym miejscu. W Krakowie na „Białych Morzach” w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II została wyniesiona na ołtarze siostra Klara Ludwika Szczęsna, współzałożycielka Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Mszy beatyfikacyjnej przewodniczył legat papieski Kardynał Angelo Amato, Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Fot. Teresa Gut

Posłuchaj co mówi siostra Jadwiga Kupczewska - archiwistka Sióstr Sercanek
Beatyfikacja siostry Klary Szczęsnej - 27.09.15 fot: Teresa Gut

 Klara Szczęsna żyła na przełomie XIX i XX wieku. Wraz z księdzem Józefem Sebastianem Pelczarem w 1894 roku założyła Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego i została wybrana jego pierwszą przełożoną generalną. Święto bł. Klary Szczęsnej będzie obchodzone 7 lutego, w dniu jej śmierci.

"Beatyfikowana jest w Roku Życia Konsekrowanego, w roku, kiedy kościół w Polsce świętuje 250 lat ustanowienia uroczystości Serca Jezusowego - to ważny moment dla nas. Dzisiejszy dzień to też wspomnienie św. Wincentego a Paulo, patrona naszego zgromadzenia" - mówi siostra Jadwiga Kupczewska - archiwistka Sióstr Sercanek. 

Cudem, od którego rozpoczął się proces beatyfikacji Klary Szczęsnej, było uzdrowienie w 2001 roku dwunastoletniego chłopca po poważnym wypadku samochodowym. Michał doznał poważnego urazu mózgu, był sparaliżowany i zapadł w śpiączkę.

Dziecko, potrącone przez samochód, trafiło do szpitala z ciężkimi obrażeniami, między innymi głowy. „Modliłyśmy się za wstawiennictwem naszej matki o zdrowie dla chłopca i nastąpiło nagłe cofniecie się paraliżu oraz wszystkich zmian, które miały miejsce. Lekarze z medycznego punktu widzenia nie potrafili wyjaśnić tego przypadku” - wyjaśnia siostra Agnieszka Kijowska ze zgromadzenie Sercanek.

posłuchaj momentu beatyfikacji

W mszy beatyfikacyjnej udział wzięli także: kard. Stanisław Dziwisz - metropolita krakowski, kard. Zenon Grocholewski z Rzymu, abp Celestino Migliore - Nuncjusz Apostolski w Polsce, kard. Kazimierz Nycz - metropolita warszawski. Będą obecni także biskupi z Ukrainy: Abp Mieczysław Mokrzycki - metropolita lwowski i bp Marian Buczek. Przybyli także krewni Klary Szczęsnej z różnych stron Polski.
Najliczniejszą grupę na Mszy św. stanowiły siostry Sercanki z Polski, ale są także z Ukrainy, Włoch, Francji, USA, Boliwii i Jamajki.

 

Anna Kluz/ IAR/ ar/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię