Pan Mateusz został przywitany muzyką na żywo graną przez orkiestrę, tortem oraz upominkami od zarządu lotniska i władz województwa.
"To zdecydowanie szczęśliwy dzień. Cieszę się podwójnie jako krakus. Wracamy z podróży poślubnej z Tokio, a przywitano nas tortem może i większym, niż był na naszym weselu" - przyznaje 10-milionowy pasażer.
✈️Historycznym, 10cio milionowym pasażerem @KrakowAirport okazał się pan Mateusz Żelazny. Wraz z żoną wracał z podróży poślubnej z Tokio z przesiadką w Warszawie. @RadioKrakow pic.twitter.com/dP48xicBY2
— Elżbieta Raczyńska (@_eraczynska) November 23, 2024
Na 10 milionach się nie zatrzymają
Jak zapowiadają władze Kraków Airport - do końca roku liczba obsłużonych pasażerów może przekroczyć barierę 11 milionów pasażerów.
"Widzimy bardzo duże i rosnące zainteresowanie krakowskim lotniskiem. Ten wzrost jest rzeczywiście imponujący, w tym roku to 18% rok do roku, a 32% w porównaniu do 2019 roku, czyli czasu sprzed pandemii. To świetne wyniki" - mówił kilka dni temu w Radiu Kraków prezes Kraków Airport Łukasz Strutyński.
Prezes dodał, że wśród 7 regionalnych lotnisk w Polsce - krakowskie jest największe. "Jest też nasz najbliższy partner, czyli Katowice, w pewnym zakresie oczywiście konkurent. Jesteśmy troszkę innymi lotniskami, więc uzupełniamy swoją ofertę" - dodał.
Dzień dobrych wiadomości - będą pieniądze na rozbudowę lotniska
Będą pieniądze na rozwój lotniska w Balicach – zapewnił dziś w Krakowie Dariusz Klimczak, minister infrastruktury. Mowa o 3 miliardach złotych na rozbudowę portu, ale też infrastruktury drogowej i kolejowej wokół lotniska.
Port regionalny Kraków-Balice musi się rozwijać, mamy przygotowane ponad 3 miliardy złotych na rozwój infrastruktury portu. Jesteśmy też zobowiązani do rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej, która na służyć płynności ruchu wokół lotniska. Poprosiłem Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad o przyspieszenie prac związanych z rozbudową A4 i przebudową węzłów.
Przebudowa lotniska ma obejmować modernizację terminalu pasażerskiego i pasów startowych (w ciągu sześciu lat). Prezes Polskich Portów Lotniczych Andrzej Ilków, które są większościowym udziałowcem spółki Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice zadeklarował w sobotę, że największy udziałowiec będzie wspomagał spółkę w realizacji zaplanowanych wyzwań inwestycyjnych. „Znamy te wyzwania, podpisujemy się pod nimi i wspólnie będziemy je realizować” - zapowiedział.