Koalicja dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży została zawiązana w lutym tego roku z inicjatywy małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. Jej członkowie - przedstawiciele różnych instytucji m.in. policji, straży pożarnej, inspekcji transportu drogowego, inspekcji sanitarnej, nadzoru budowlanego oraz szkół mają spotykać się regularnie, identyfikować zagrożenia, z jakimi mogą spotkać się dzieci i wspólne szukać skutecznych rozwiązań problemów.
"Port lotniczy to miejsce, w którym bezpieczeństwo dla wszystkich pracujących na lotnisku instytucji jest priorytetem" - mówił w poniedziałek prezes zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek.
Przypomniał, że w 2017 r. krakowskie lotnisko obsłużyło 5,8 mln pasażerów, w tym ponad 60 tys. dzieci do lat dwóch. "Staramy się połączyć bezpieczeństwo i komfort podróży, żeby mamy z dziećmi, dziadkowie czy opiekunowie jak najlepiej spędzili czas, kiedy oczekują na samolot. Nasze Centrum Edukacji Lotniczej to miejsce, w którym oswajamy z lotnictwem" - mówił Włoszek.
"Szczególnie ważne dla mnie jest właśnie to miejsce - Centrum Edukacji Lotniczej, jedyne w Polsce. Dzieci po pobycie tutaj są zorientowane, jak funkcjonuje lotnisko i lepiej przygotowane do podróży lotniczej. Mogą podejść, dotknąć, sprawdzić i wiedzą, jak zachować się w autentycznej sytuacji wsiadania do samolotu. To wszystko powoduje, że lęk przed wylotem będzie zniwelowany" – mówiła małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Dodała, że kuratorium będzie zachęcać szkoły do korzystania z oferty Centrum.
W październiku zeszłego roku w dawnym terminalu krajowym otwarto Centrum Edukacji Lotniczej. Od tego czasu odwiedziło je niemal 9 tys. osób – dzieci oraz seniorów. Uczestnicy zajęć mogą się tam poczuć, jak na prawdziwym lotnisku podczas odprawy pasażerskiej i kontroli bezpieczeństwa. Dowiadują się, jakie zasady obowiązują w portach lotniczych, jak należy się zachować, co można i czego nie można zabrać na pokład samolotu.
Jak poinformował Włoszek, Kraków Airport włączył się także w kampanie Urzędu Lotnictwa Cywilnego: "Laser to nie zabawka" oraz "Drony – lataj z głową", których celem jest informowanie o zagrożeniach związanych z niewłaściwym wykorzystaniem dronów i laserów.
Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W zeszłym roku odprawiono tu ponad 5,8 mln osób. Na ten rok prognozuje 9-proc. wzrost ruchu pasażerskiego, co oznacza przekroczenie progu 6 mln pasażerów rocznie. W pierwszym półroczu tego roku z usług lotniska skorzystało prawie 3,2 mln osób.
PAP/jgk