Izba dopatrzyła się "istotnych nieprawidłowości we wszystkich obszarach" działalności spółki. Przed powstaniem 5020 miasto miało nie przeprowadzić rzetelnych analiz, które uzasadniałyby jej utworzenie. Nie oszacowano kosztów, a radnym decydującym o uruchomieniu spółki, miały zostać przedstawione nieprawdziwe informacje.

Spółka Kraków 5020 przejęła też zadania od Krakowskiego Biura Festiwalowego. KBF wydawał na nie niecałe 50 milionów złotych. Te same działania w Kraków 5020 miały kosztować o ponad 75 procent więcej - ponad 80 milionów złotych

Urząd Miasta Krakowa ma teraz niecałe trzy tygodnie na zaopiniowanie wystąpienia pokontrolnego. Później NIK opublikuje ostateczną wersję raportu.

"Nie ma usprawiedliwienia dla niektórych decyzji" - mówią radni o spółce Kraków 5020

Tomasz Daros, radny Koalicji Obywatelskiej, mówi wprost:

"To gwóźdź do trumny tej spółki. To, co widzimy w raporcie potwierdza jedno: zarząd nie podołał temu zadaniu. Pan wiceprezes i pani wiceprezes w zasadzie sami zrezygnowali" - mówi.

"Ta spółka powinna być rozwiązana. Pan prezydent Majchrowski bronił jej do samego końca. Na szczęście obecny prezydent podjął decyzję, bo tylko on z punktu widzenia prawnego mógł to zrobić" - komentuje z kolei Michał Ciechowski radny Prawa i Sprawiedliwości.

O rozwiązaniu spółki Kraków5020 rada miasta ma zdecydować 4 grudnia.

Czym jest spółka Kraków 5020?

Spółka Kraków 5020 powstała na początku 2022 r. w wyniku wydzielenia z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Powołano ją do zarządzania m.in. Centrum Kongresowym ICE Kraków, Pawilonu Wyspiańskiego oraz punktów informacji turystycznej InfoKraków. Kontrowersje wzbudziły przede wszystkim transfery środków z budżetu miasta na jej działalność, wysokie koszty funkcjonowania, oraz utworzenie i prowadzenie przez nią telewizji Play Kraków News (przekształconą potem na Hello Kraków News), określanej drugą miejską telewizją.

W związku z działalnością spółki śledztwo prowadzi prokuratura. Dotyczy ono narażenia gminy Kraków na szkody majątkowe w wysokości co najmniej 20 mln zł.

Jak będzie wyglądał proces likwidacji spółki Kraków 5020?

Żeby zlikwidować spółkę Kraków 5020 - jak poinformował portal krakow.pl - konieczna jest zgoda Rady Miasta Krakowa, a następnie podjęcie przez Wspólnika uchwały o jej rozwiązaniu, stwierdzonej protokołem sporządzonym przez notariusza. Funkcję Zgromadzenia Wspólników w spółce Kraków 5020 pełni prezydent Krakowa. Z dniem powzięcia uchwały Zgromadzenia Wspólników, następuje otwarcie likwidacji. Jeśli Rada Miasta Krakowa przyjmie przygotowany projekt uchwały, nastąpi to, według planu, z początkiem 2025 roku.