Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków
Jedną z branży która w związku z koronawirusem notuje straty, jest transport kolejowy. Jak informuje rzecznik województwa małopolskiego - Michał Drewnicki - spadło zainteresowanie Kolejami Małopolskimi. W ostatnim czasie liczba pasażerów zmniejszyła się o kilkadziesiąt procent. „Notujemy straty, choć spadki są i tak mniejsze, niż przewidywaliśmy” – ocenia Michał Drewnicki.
Nieco mniej optymistycznie jest w przypadku Krakowskiej Komunikacji Miejskiej. Jak informuje Łukasz Franek dyrektor Zarządu Transportu Publicznego - dzienne straty wynoszą przynajmniej milion złotych. „To między jeden milion trzysta tysięcy złotych, a nawet dwa miliony. Wpływy z biletów wyglądają na przykład za jeden dzień trochę ponad 80 tysięcy złotych. Obrazowo widać więc jak wygląda bilans” – wylicza Łukasz Franek.
W ramach walki z koronawirusem, Kraków zarządził wielką dezynfekcję miasta. Jak informuje Piotr Odorczuk - rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie - czyszczone są pętle autobusowe i tramwajowe, przystanki, rejony aptek a nawet kosze na śmieci.
„Miasto jest przygotowane na ten wydatek, ok. 3 milionów złotych. To zarówno zakup płynu, jak i koszt zużycia sprzętu. Myślę, że raczej nie przekroczymy tego budżetu” – tłumaczy Piotr Odorczuk i dodaje, że dotychczas zakupiono 5 tysięcy litrów płynu dezynfekującego.
Największe straty notuje jednak branża turystyczna. Są one ogromne - informuje Grzegorz Biedroń - prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. „Ocenialiśmy, że w zeszłym roku przychody z turystyki dawały okołu 16 miliardów złotych, czyli dziennie dawało to średnio kwotę 40 milionów złotych” – mówi Radiu Kraków. Biedroń podkreśla też, że w ubiegłym roku do budżetu miasta Krakowa branża turystyczna przekazała 400 milionów złotych z samych podatków.
Wedle najnowszych ustaleń Kraków Airport w marcu obsłuży blisko pół miliona pasażerów mniej niż zakładano.
Czytaj także: Jacek Majchrowski: Z powodu koronawirusa budżet miasta straci 310-315 milionów
(Bartłomiej Bujas/ek)
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.