- A
- A
- A
Kościół w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu odzyskał pełny blask
Benedyktyni z najstarszego z istniejących klasztorów w Polsce, świętują zakończenie prac konserwatorskich, które rozpoczęły się 50 lat temu."W kościele udało się przywrócić pełny, barokowy wystrój, który został usunięty w 1947 roku. Na swoje pierwotne miejsce wróciła cała galeria rzeźb świetych" - cieszy się Marcin Ciba - konserwator tynieckich zbiorów.
"Stan techniczny tych rzeźb był dramatyczny. Po raz chyba pierwszy w swojej karierze zawodowej miałem poważne obawy, czy tę konserwację uda się doprowadzić do szczęśliwego końca. Udało się. To są głównie rzeźby z ołtarzy bocznych. Bernard z Clairvaux, czy święty Dawid. Cała galeria do ogladania w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu" - zaprasza Marcin Ciba.
W środę także odbędzie się powtórne poświęcenie "zaginionego" obrazu Matki Bożej Śnieżnej, który przez 300 lat był w Tyńcu otoczany kultem. "Krakowski metropolita arcybiskup Marek Jędraszewski będzie przewodniczyć tej uroczystosci" - mówi brat dr hab. Michał Gronowski - kustosz muzeum w Tyńcu.
"Ważnym, z punktu widzenia i także historii miejsca jakim jest Tyniec, było odnalezienie i zidentyfikowanie obrazu Matki Bożej Śnieżnej, który przez 300 lat był jednak otaczany kultem. Potem w tajemniczych okolicznościach niby zaginął, a jak się okazało - przemalowany co prawda, ale jednak - był na strychu. I ten właśnie obraz właśnie wraca do kościoła. Ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski dokona odsłonięcia i powtórnego po pracach konserwatorskich poświęcenia" - dodaje brat Gronowski.
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu jest najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce. Pierwsi mnisi przybyli tu około połowy XI w. Zabudowania opactwa są świadkiem jego długiej historii: fundamenty romańskie z drugiej połowy XI w., mury gotyckie, nowożytne sklepienia, zaś wnętrze kościoła uzyskało w pełni barokowy wystrój w połowie XVIII w.
(Anna Łoś/jp)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:00
Piramidy, krwawe ofiary i cykliczne końce świata. Dr Piotr G. Michalik o religii ludów Mezoameryki
-
21:42
Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w ogrodach królewskich
-
18:05
„Piłeś? Nie jedź. Ale wciąż jeżdżą…” – Polska nie radzi sobie z pijanymi kierowcami
-
17:56
Nigdy więcej nienawiści i antysemityzmu
-
17:30
Zmiany w tarnowskim budżecie obywatelskim. Łatwiej będzie zgłaszać projekty
-
16:51
Wiosna w ulu. Pierwszy nakrop i nadzieja na miód z mniszka w pasiece w Kamiannej
-
16:44
Tarnów wprowadza „bon dla pierwszaka”. 700 zł na sport z oszczędności po likwidacji dyżurów dla nietrzeźwych
-
16:13
Szukasz ubezpieczenia samochodu? Zobacz, jakie to proste!
-
15:36
Pijany mężczyzna, który śmiertelnie potrącił 10-latka k. Limanowej usłyszał zarzuty
-
15:23
Małopolska na fali w 2024 roku! Rosnąca liczba turystów, coraz większe wpływy i termy, które stały się hitem
-
15:14
Ruch Muzyczny na fali: Krzysztof Stefański rozmawia z Jakubem Gucikiem i Krzysztofem Pietraszewskim
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze