Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kopiec Kraka: mała tabliczka powodem dezinformacji

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2014.03.06 08:30 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:23 )
Po zamontowaniu wokół budowli barierek, zawieszono też kilka tablic z napisem "zakaz przejścia". Niektórzy rozumieją to jako całkowity zakaz wejścia na budowle, tymczasem wejście jest, ale od innej strony. Po interwencji Radia Kraków, na kopcu mają pojawić się bardziej czytelne informacje.

fot: Aleksandra Ratusznik

Posłuchaj opinii o tabliczce, która wprowadza w błąd
Jak Kopiec Krakusa wyglądał kiedyś

- To jest mylące. Powinna być tabliczka, że wejście na kopiec jest w innym miejscu. Powinno być napisane, że to zakaz przejścia przez barierki w tym miejscu - mówią turyści. - Faktycznie powinna się pojawić tabliczka ze strzałką. Wejście na kopiec jest od tyłu, zawsze tam było. To wygodna serpentyna - dodaje Paweł Kubisztal ze Stowarzyszenia Podgórze.pl.

Problem mają też obcokrajowcy, którzy nie rozumieją napisu. Są osoby, które łamią zakaz i wchodzą na przełaj, niszcząc budowlę. A barierki właśnie, między innymi, przed takim wchodzeniem miały ochronić. Mają one też zabezpieczać budowlę przed rozjeżdżaniem jej przez rowery, motocykle i quady.

- Poprawimy - mówią miejscy urzędnicy i zapewniają, że pojawią się też strzałki, które wskażą gdzie znajduje się wejście na kopiec. Wszystko po to, by stożek nie był niszczony. To najstarszy kopiec w Krakowie - przypomina Halina Rojkowska-Tasak, z biura miejskiego konserwatora zabytków.

Przypomnijmy, barierki zamontowano pod koniec ubiegłego roku, w ramach remontu, jaki budowla przeszła. - Naprawiono wtedy żleby, które spowodował deszcz, a pogłębiali piesi, rowerzyści, motocykliści i kierowcy quadów – mówi Radiu Kraków Halina Rojkowska-Tasak z biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Wtedy też odnowiono alejkę i zainstalowano niską, metalową barierkę.

Ten etap prac kosztował 241 tysięcy złotych i został sfinansowany przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. W tym roku SKOZK także przeznaczył pieniądze na kopiec Krakusa. Tym razem jednak na otoczenie stożka.

Kopiec Krakusa został usypany na Krzemionkach w VII wieku. Mierzy 16 m wysokości. Legenda głosi, że to mogiła założyciela Krakowa - księcia Kraka.



(Aleksandra Ratusznik/ko)


Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię