Jeśli rada miasta uchwali po wakacjach plan miejscowy dla Wesołej, to kolejnym etapem będzie decyzja o tym, w jaki sposób zagospodarować poszpitalne budynki. Jak mówi Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu, miasto zorganizuje szerokie konsultacje społeczne. - Chcemy, żeby ten teren został zagospodarowany wspólnie z mieszkańcami, żeby nie było jakichś pretensji, że ktoś coś wymyślił bez konsultacji z mieszkańcami. Konsultacje miały być na wiosnę, ale przyszła choroba i nie można było tego zrobić, więc są przesunięte na wrzesień.
Na razie jednak po inwentaryzacji podjęto decyzję o wyburzeniu części poszpitalnych zabudowań, które nie nadawały się do ponownej adaptacji. - Te 14 budynków, które mają być wyburzone, to są jakieś stare stolarnie, garaże, wiaty, magazyny, które z architektonicznego punktu widzenia nie mają żadnej wartości. Oczywiście konserwator musiał się zgodzić na to, żeby te budynki wyburzyć. Ja bym to nazwał bardziej porządkowaniem terenu pod przyszłe inwestycje.
Miasto w 2018 roku kupiło prawie 9-hektarowy teren Wesołej za niemal 300 tysięcy złotych od Szpitala Uniwersyteckiego. Na razie trwa przygotowanie planu miejscowego, który jasno określi, w jaki sposób zagospodarować ten obszar w środku miasta. Trwają konsultacje w tej sprawie, a uwagi można nadsyłać do 10 sierpnia. Zdaniem Wojewódzkiej Konserwator Zabytków - tak ważnych ustaleń nie powinno się dokonywać w wakacje, kiedy wielu zainteresowanych wyjechało na wypoczynek. - Tak się jakoś nieszczęśliwie składa, że te ważne zmiany nam przechodzą w okresie wakacyjnym. Pamiętam, że zmiana studium też była otwarta na konsultacje w okresie letnim. Też były wątpliwości. Mam nadzieję, że uda się tak to wszystko zrobić, żeby był duży udział społeczny i żeby tych uwag nie było za dużo, żeby ten pan mógł jak najszybciej wejść.
Aktywiści podkreślają z kolei, że biorąc pod uwagę głos mieszkańców, należałoby pomóc im w zapoznaniu się z terenem, jego specyfiką i ewentualnymi możliwościami zagospodarowania, które dopuszczają dokumenty.
- Jednym z pomysłów są np. spacery architektoniczne, które mogłyby się odbyć nawet późnym latem, wczesną jesienią to po, aby pokazać, które budynki są do zagospodarowania, z jakimi terenami mamy do czynienia. Jeżeli chcielibyśmy obiektywnej, konstruktywnej dyskusji z mieszkańcami, co ma się znaleźć w konkretnych miejscach, należy najpierw je poznać - mówi Monika Firlej Bialik - radna dzielnicy i działaczka ze Stowarzyszenia Zielone Grzegórzki. Jak dodaje tylko w ten sposób uda się uniknąć przypadkowości w urządzaniu tego ważnego dla miasta terenu. Podkreśla, że dobór najemców lokali w tym miejscu powinien być naprawdę przemyślany.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(Joanna Orszulak/ko)