Berkowicz, który startuje z własnego komitetu wyborczego KWW Nowoczesny Kraków poinformował dziennikarzy we wtorek, że jego program powstawał długo, ponieważ był konsultowany z osobami wyłonionymi przez jego komitet wyborczy w ramach rekrutacji on-line w wyborach do rady miasta. Zgłosiło się 80 osób, z których wybrano 20 kandydatów na radnych. Duża część programu – podał Berkowicz - opiera się także na jego programie prezydenckim z poprzednich wyborów w 2014 r.

Główne punkty programu wiceprezesa Partii Wolność to zmniejszenie zadłużenia miasta i obniżenie podatków lokalnych. Pozwoli to – zdaniem kandydata - zwiększyć wpływy do budżetu oraz pobudzić przedsiębiorczość. Zapowiedział też audyt spółek miejskich i likwidację tych „najbardziej marnujących nasze pieniądze”.

Berkowicz zapowiedział prywatyzację mienia komunalnego. „Lokale komunalne, które teraz stoją odłogiem, jeśli zostaną sprywatyzowane zaczną być wykorzystywane na rzecz bogactwa naszego miasta” - przekonywał.

Kandydat zapowiedział utworzenie dzielnicy finansowej. Przejawem wolności gospodarczej – mówił podczas briefingu – będzie rezygnacja z wielu koncesji i zakazów, a tam gdzie nie można ich zlikwidować pozwolenia będą udzielane wszystkim, którzy spełnią wymogi formalne.

Berkowicz zapowiedział zrewidowanie uchwały o parku kulturowym, wprowadzonej po to, by chronić centrum miasta przed szpecącymi szyldami i reklamami. „Jest ona restrykcyjna, utrudnia życie przedsiębiorcom oraz tłamsi bogactwo i koloryt centrum miasta” - ocenił.

Zapowiedział też ograniczenie administracji i biurokracji. Według niego urząd miasta będzie działał na dwie zmiany, a także w soboty, aby mieszkańcy mogli załatwić sprawy po godzinach swojej pracy.

W dziedzinie transportu kandydat partii Wolność opowiedział się za „Krakowem przyjaznym kierowcom”. Dlatego radykalnie zmniejszona do obszaru ścisłego centrum będzie strefa płatnego parkowania oraz zlikwidowana niedawno wprowadzona na Kazimierzu. Straż miejska – zapowiedział Berkowicz – będzie skierowana do usuwania słupków, które obecnie zapobiegają dzikiemu parkowaniu w miejscach niedozwolonych, np. na chodnikach. W nocy będzie wyłączona sygnalizacja świetlna.

Berkowicz zapowiedział też, że jeśli wygra wybory wprowadzi „miejski bon edukacyjny”, którym rodzice będą płacić za edukację dzieci w dowolnie wybranych przez siebie placówkach: publicznych bądź prywatnych. „To wprowadzi prawdziwą konkurencję. Szkoły niewydolne, uczące gorzej, po prostu zbankrutują” - ocenił.

Jak dodał, za jego prezydentury zostanie dokończone uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego dla wszystkich obszarów Krakowa, bo – jak powiedział - „tam gdzie ich nie ma jest uznaniowość urzędnicza i pole do korupcji”.

Miejska Komisja Wyborcza w Krakowie zarejestrowała sześciu kandydatów na prezydenta miasta. Są to: starający się o reelekcję Jacek Majchrowski (KWW Jacka Majchrowskiego Obywatelski Kraków), Małgorzata Wassermann (KW Prawo i Sprawiedliwość), Łukasz Gibała (KWW Łukasza Gibały Kraków dla Mieszkańców), Daria Gosek-Popiołek (KWW Razem dla Krakowa), Jolanta Gajęcka (KWW Kukiz’15) oraz Konrad Berkowicz (KWW Nowoczesny Kraków).

Wybory samorządowe - serwis specjalny

 

 

(PAP/ko)