Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Konkurs krakowskich szopek po raz 70. ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2012.12.06 10:31 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:49 )
W Krakowie rozpoczął się konkurs twórców krakowskich szopek. Pierwszy konkurs zorganizowało w 1937 roku Miejskie Biuro Propagandy Artystycznej przy Zarządzie Miejskim w Krakowie. Wybuch II wojny światowej przerwał organizację konkursów. Wznowiono je w 1945 roku, a od 1946 roku ich przygotowaniem zajmuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

fot. Paweł Krawczyk

Posłuchaj twórców krakowskich szopek
Szopki krakowskie. Fot. Aneta Regulska
Krakowskie szopki z lat 20. ub. wieku/ fot: www.audiovis.nac.gov.pl

Konkursy miały i mają na celu zachowanie tradycji budowy szopek. W dotychczasowych konkursach wzięły udział setki twórców, niektórzy po kilka, kilkanaście razy, a rekordziści nawet ponad 50 razy. W wielu rodzinach tradycja budowania szopki jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Szopki budują ludzie różnych profesji, wszystkich jednak cechuje bogata wyobraźnia i ogromna cierpliwość. Gotowi są spędzać setki, a nawet tysiące godzin przy żmudnej pracy klejenia detali i kreowania z nich wspaniałych budowli. Szopki krakowskie znane są na całym świecie.


Twórcy konkursowych szopek krakowskich pojawiali się na Rynku Głównym od wczesnych godzi, żeby zająć jak najlepsze miejsca na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Po hejnale w południe korowód twórców przeszedł wokół Rynku Głównego przed estradę, gdzie odbyła się prezentacja szopek.

Wyniki konkursu szopek krakowskich ogłoszone zostaną w niedzielę o godz. 14.00 w reprezentacyjnej sali Międzynarodowego Centrum Kultury w Rynku Głównym. Szopki będzie można oglądać w Pałacu Krzysztofory do 24.02. 2012 r.

RK

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię