- A
- A
- A
Konflikt wokół Domu im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie zdaje się nie mieć końca
Stąd wyruszyła I Kompania Kadrowa i tutaj - jak mówią niektórzy - wszystko się zaczęło. Dom im. Józefa Piłsudskiego, gdzie mieści się Muzeum Czynu Niepodległościowego jest w coraz gorszym stanie. W zimie zostało odłączone ogrzewanie i bieżąca woda. Wciąż nie ma bowiem porozumienia między gminą Kraków a Związkiem Legionistów Polskich. Gmina złożyła wniosek o wydanie tej nieruchomości, a z kolei Związek złożył wniosek o zasiedzenie tego budynku.Sprawa tego budynku budzi wiele kontrowersji. Dom im. Józefa Piłsudskiego przy al. 3 Maja w Krakowie obecnie zajmowany jest przez Związek Legionistów Polskich. Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych oczekuje, że do końca lipca, czyli przed uroczystościami związanymi z wymarszem Pierwszej Kompanii Kadrowej budynek zostanie przejęty przez jego właściciela, czyli przez Gminę Miasta Krakowa. Działacze postanowili zmobilizować prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego do działania w tej sprawie przez postawienie mu ultimatum.
"Ta sprawa się przedłuża, a prezydent Majchrowski obiecał organizacjom kombatanckim, zwłaszcza tym, które nie posiadają swoich siedzib, że miejsce znajdą na Oleandrach. Obiecał to przed 15 laty, przed pierwszą kadencją. Działań żadnych nie było, mimo że sądy wydawały już wyroki" - mówi Jerzy Bukowski, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego.
Bukowski nie był jednak nigdy w Domu Marszałka, bo - jak twierdzi - znalazł się na czarnej liście. Jego obecność tam mogłaby rzekomo zagrażać bezpieczeństwu zbiorów. W sześciokondygnacyjnym budynku zajmowanym przez Związek Legionistów Polskich zgromadzone są dokumenty, elementy umundurowania i sztandary.
"Na prawdę o Oleandrach obowiązuje embargo. Z jakiej racji mam się stąd wynosić, skoro to jest nasz dom. To nasi poprzednicy to budowali. Niech miasto zwróci nam ponad 20 milionów złotych" - tak do roszczeń działaczy niepodległościowych odnosi się Krystian Waksmundzki, komendant ZLP. "A gdzie ja mam się podziać z tymi zbiorami, które powierzono nam w pełnym zaufaniu?" - pyta Waksmundzki.
Niezależnie od tego po czyjej stronie jest racja, do czasu rozwiązania tego konfliktu zabytkowy modernistyczny budynek będzie niszczał. Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie w 2014 i 2015 roku wyremontował tam dach i izolację pionową fundamentów za kwotę blisko 350 tysięcy złotych.
O bieżących planach dot. obecnej siedziby Związku mówi Małgorzata Stuch, rzecznik ZBK w Krakowie: "Planujemy m.in. wymianę stolarki okiennej. W budżecie gminy zarezerwowano na to 500 tysięcy złotych".
W budynku konieczna jest również wymiana kanalizacji i centralnego ogrzewania. Jeżeli do końca lipca budynek dalej będzie zajmowany przez Związek Legionistów Polskich, wtedy - według zapewnień działaczy - zostanie zajęty przez organizacje patriotyczne. Dodajmy, że pierwsza rozprawa dotycząca zasiedzenia budynku przez ZLP jest wyznaczona na sierpień.
(Magdalena Zbylut/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
05:59
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 25.11
-
21:04
Ludowcy poprą w wyborach prezydenckich Szymona Hołownię?
-
17:00
Notowanie nr 1545 z 24.11.2024 r.
-
16:12
Karol Nawrocki kandydatem na prezydenta Polski. PiS udzieliło mu poparcia
-
15:24
Dachowanie auta na drodze krajowej w Gródku. Są ranni
-
15:04
Zakupy w stylu slow na tarnowskim targu. Kolejna okazja – przed świętami
-
14:45
Święta i Sylwester w górach? W niektórych hotelach pełne obłożenie
-
14:19
Komu soli, komu? W Tarnowie powstała grota solna
-
13:47
Pasażerze, robiłeś zdjęcia autobusom, pętlom, przystankom? To świetnie!
-
13:15
Rozpoczyna się remont drogi nr 94 w Bolesławiu. Ruch tylko jednym pasem
-
12:15
Człowieku, kup nam karmę, a dostaniesz choinkę
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze