Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Komornik zajął jedno pomieszczenie Muzeum Czynu Niepodległościowego na krakowskich Oleandrach

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2018.08.13 12:47 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:42 )
Jak dowiedziało się Radio Kraków, komornik zajął jedno pomieszczenie Muzeum Czynu Niepodległościowego na krakowskich Oleandrach. Komornik w asyście policji pojawił się na Oleandrach w poniedziałek o 9. Jak mówiła Radiu Kraków Monika Chylaszek z Urzędu Miasta Krakowa, obyło się bez rozwiązań siłowych.

Posłuchaj wypowiedzi Moniki Chylaszek, rzecznik prezydenta Krakowa
W Domu im. Józefa Piłsudskiego

"Początkowo to ślusarz na polecenie komornika miał otworzyć drzwi, jednak ostatecznie zrobił to osobiście pan Krystian Waksmundzki" - mówiła Radiu Kraków Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta Krakowa. 

W efekcie miasto zajęło jedno pomieszczenie na pierwszym piętrze.

Jak podkreśliła Chylaszek, miasto skupia się obecnie na kluczowym z punktu widzenia rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości remoncie elewacji, który trwa od 25 lipca. "Liczymy na to, że pan komendant zgodzi się na wymianę okien; jesteśmy dobrej myśli, ponieważ uzyskaliśmy już zgodę na wymierzenie okien od wewnątrz" – dodała. "Oczekujemy również na ostateczne decyzje sądowe, dotyczące wydania budynku miastu" - dodała.

W rozmowie na antenie Radia Kraków w poniedziałek po wkroczeniu komornika komendant ZLP Krystian Waksmundzki powiedział m.in., że "urząd miasta Krakowa wprowadził w błąd sąd.(…) To miejsce jest własnością narodu, a nie gminy" – podkreślił. Zadeklarował, że ze strony ZLP "nie ma złej woli". "Miasto blokowało nam działalność przez całe lata (…) nalicza nam ogromne opłaty, w tym za śmieci, których nie produkujemy" – mówił Waksmundzki.

Pytany o kompromis, dopuścił taką możliwość. Oświadczył, że "kompromis ma polegać na tym, że miasto wycofa się ze swych bezpodstawnych roszczeń". "Sprawa sądowa jest otwarta i wielowątkowa. Miasto ma się wycofać i zwrócić nam część nakładów, które ponieśliśmy" – powiedział Krystian Waksmundzki.

Jak zapowiadał Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie, remont elewacji Domu im. Józefa Piłsudskiego będzie polegał na usunięciu wtórnego tynku tzw. baranka nałożonego w okresie PRL-u, odczyszczeniu oryginalnego, szlachetnego tynku w kolorze jasnoszarym, naprawie spękań i ubytków i jego zabezpieczeniu. Renowacji poddana zostanie elewacja o pow. 1,9 tys. metrów kwadratowych. W ramach remontu zaplanowano także wymianę 108 okien na nowe, sosnowe, wykonane ze względu na nietypowe wymiary na specjalne zamówienie.

Stowarzyszenie Związek Legionistów Polskich odrzuciło możliwość zawarcia z miastem porozumienia ws. generalnego remontu Domu im. Józefa Piłsudskiego, nie chciało też od miasta pomocy przy ewidencjonowaniu pamiątek i pracach nad scenariuszem nowej wystawy stałej.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego proponuje, by działające w Domu im. Józefa Piłsudskiego Muzeum Czynu Niepodległościowego, prowadzone przez Związek Legionistów Polskich, stało się oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. To efekt kontroli przeprowadzonej w placówce wiosną tego roku na wniosek ministra kultury. Stwierdzono wówczas, że dostęp do zbiorów muzeum jest utrudniony, są one przechowywane w warunkach niezapewniających właściwego stanu zachowania, niewystarczający jest także stan techniczny pomieszczeń.

W Muzeum Czynu Niepodległościowego gromadzone są pamiątki związane z walkami Polaków o wolność, m.in. sztandary Legionów Polskich, przedmioty związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim i z legionistami, pochodzące m.in. z ich darów: dokumenty, mundury, broń i dzieła sztuki.

 

 

(RK, PAP/ew)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię