Punkt zakwaterowania uchodźców przy Kapelance zostanie otwarty, gdy w pozostałych czterech działających punktach braknie miejsc. Obecnie przebywa tam około ośmiuset uchodźców - mówi Agnieszka Pers z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie:

W większości tam miejsca są już zajęte, ale ponieważ następuje każdego dnia rotacja, bo część osób wyjeżdża, ciągle wolne miejsca mamy.

W większości przypadków uchodźcy w tych punktach zostają jedynie kilka dni i jadą dalej. Podobnie jak w innych punktach, także w tym przy Kapelance uchodźcy będą mogli liczyć na zaspokojenie najważniejszych potrzeb - mówi Magdalena Nitoń-Trela koordynatorka punktu:

Przygotowane są łóżka dla 300 uchodźców z Ukrainy. Mamy przygotowane kuchenki, pokoje zabaw.

Podobnie jest np. w punkcie zorganizowanym w Centrum Handlowym Plaza, tam punkt działa od kilkunastu dni.

W tym momencie mamy 269 osób zakwaterowanych, miejsc noclegowych ogólnie mamy 380 - mówi pracująca w punkcie Marzena Ptasznik. Uchodźcy w czasie pobytu w punkcie zakwaterowania starają się zorganizować sobie życie w nowej rzeczywistości. Przede wszystkim szukają pracy, szukają mieszkania do wynajęcia. Pomoc nadal jest potrzebna - świadczy o tym choćby wdzięczność uchodźców.

Od dziś miasto we współpracy z organizacją World Center Kitchen będzie wydawało więcej ciepłych posiłków. Każdy uchodźca niezależnie od miejsca zamieszkania może otrzymać gorący posiłek w stołówce zorganizowanej przed budynkiem Plazy.
Tutaj utrzymujemy posiłki typowo gorące, dania obiadowe, kiełbaski, makarony, zawsze coś będzie gorącego do zjedzenia plus gorące napoje - mówi Marcin Cieślikowski koordynator stołówki. Uchodźcy nadal docierają do Krakowa.

Kolejny punkt wydawania posiłków World Central Kitchen Kolejny punkt wydawania posiłków World Central Kitchen

Jednak nie jest już tak dramatycznie jak na samym początku wojny - mówi Witold Kramarz, dyrektor Krakowskiego MOPS-u:

- Ci ludzie, którzy docierają, na pewno są bardziej doświadczeni wojną. To są ludzie, którzy uciekają, natomiast wydaje się, że w Krakowie, jeśli przybywa uchodźców, to też nie w tak widoczny sposób i nie tak gwałtownie, jak przybywali tutaj przy tej największej fali.

Obecnie, łącznie z tymi przy Kapelance, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ma przygotowanych 1200 miejsc noclegowych dla uchodźców.