Sygnatariuszami listu są prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Jak poinformował krakowski urząd miasta, zgodnie z zapisami dokumentu, budynek został przekazany do dyspozycji Muzeum Narodowego w Krakowie. Strony zadeklarowały też, że zagospodarowanie obiektu zostanie poprzedzone zawarciem umowy regulującej zasady udostępnienia budynku MNK. Przy ul. Oleandry muzeum ma po remoncie zorganizować wystawę stałą poświęconą Legionom Polskim i działalności niepodległościowej w XIX i XX wieku.
W listopadzie ub. r. miasto odzyskało Dom im. Józefa Piłsudskiego, o który urząd walczył w sądzie ze Związkiem Legionistów Polskich, prowadzącym w tym miejscu Muzeum Czynu Niepodległościowego. Pół roku wcześniej decyzją wojewody na miejscu została przeprowadzona egzekucja administracyjna, w ramach której eksponaty zostały przewiezione do budynku Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przy ul. Orzeszkowej, gdzie zaopiekowali się nimi eksperci z Muzeum Narodowego. Stało się to po kontroli budynku, która ujawniła, że muzealia nie są profesjonalnie przechowywane. Minister kultury zdecydował wówczas, że związek ma je oddać, ale ten polecenia tego nie spełnił.
W maju ub. r. kierujący resortem kultury Piotr Gliński ogłosił, że eksponaty są przygotowywane przez specjalistów z Muzeum Narodowego do tego, żeby zbudować Muzeum Czynu Niepodległościowego. Wśród cennych obiektów są m.in. flaga z trumny Józefa Piłsudskiego i stroje żołnierskie, dwa ołtarze polowe używane przez kapelanów Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie w okresie II wojny światowej oraz zabytki związane ze służbą duszpasterską w Wojsku Polskim, w tym obiekty po księdzu pułkowniku Zygmuncie Goli, kapelanie Wojska Polskiego, proboszczu kościoła garnizonowego św. Agnieszki w Krakowie.
Dom im. Piłsudskiego, zwany Domem Legionisty, powstał w latach 30. XX wieku na Oleandrach, skąd w 1914 r. wyruszyła I Kompania Kadrowa. Decyzję o jego budowie podjęli dawni legioniści na I Zjeździe Związku Legionistów Polskich w 1922 r., którzy na ten cel przekazywali własne fundusze. Teren pod budynek przekazały władze Krakowa. Właścicielem nieruchomości przy ul. Oleandry jest – zgodnie z orzeczeniem sądu – miasto Kraków.