Dawki podawane są od rana pracownikom placówki w krakowskim Prokocimiu. Do tej pory udało się zaszczepić 825 osób z grupy "0" szpitala. Do końca dnia, szpital planuje zaszczepić około czterystu kolejnych osób. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, cały personel, powinien otrzymać dawki do końca przyszłego tygodnia:
"Kolejna dawka do nas dotrze za tydzień. Spodziewamy się, że będzie to tyle samo co w tym tygodniu, czyli około 1500 dawek" - mówi Maria Włodkowska, rzeczniczka prasowa Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W sumie do zaszczepienia jest około trzech tysięcy czterystu pracowników placówki. W najbliższych dniach w lecznicy tej dziennie szczepionych będzie średnio ok. 400 pracowników. Z myślą o zabiegach przygotowano pięć gabinetów do kwalifikacji lekarskiej i cztery gabinety do szczepień.

W ubiegłym tygodniu Szpital Uniwersytecki zaszczepił 825 osób, najwięcej w Małopolsce. Łącznie w placówce tej chce się zaszczepić ponad 3 tys. osób, czyli ok. 60 proc. pracowników. Oprócz nich na szczepienia do tego szpitala zgłosiło się jeszcze ponad 6 tys. osób spoza tej placówki.

Kolejną partię szczepionek – 810 dawek – otrzymał też już Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, co potwierdziła PAP jego rzeczniczka Anna Górska. W ostatnim tygodniu szpital zaszczepił ponad 400 pracowników. W placówce tej zdecydowana większość kadry, bo ok. 70 proc., chce się zaszczepić. Zgłaszają się kolejne osoby zainteresowane szczepieniem.

Na liście placówek, które w poniedziałek mają otrzymać szczepionki, są m.in. 5 Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie, Szpital Powiatowy im. bł. Marty Wieckiej w Bochni, Szpital Powiatowy im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej, Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie, Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu. Łącznie w poniedziałek – jak zapowiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita – do małopolskich lecznic trafi kilkanaście tysięcy dawek.

Zgodnie z informacjami rządu, w poniedziałek do Polski dotarło 670 tys. dawek szczepionki firm Pfizer-BioNTech. W 6027 punktach szczepieniami zajmuje się 7517 zespołów. Do niedzieli wieczorem zaszczepiono prawie 50,5 tys. osób.

Grupa zero, szczepiona w pierwszej kolejności, liczy ok. miliona osób (pracownicy medyczni, aptek, DPS-ów, a grupa pierwsza – ok. 10 mln (seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele). Zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia

 

Tomasz Bździkot/PAP/bp