"Uznaliśmy, że nie ma innej możliwości niż postawienie astronoma właśnie przy Kopernika" - mówi Mariusz Meus, jeden z pomysłodawców smoczego szlaku.
Jeszcze 29 sierpnia zakończy się montaż ośmiu nowych figurek. Smoki można znaleźć między innymi przy pozostałościach Fortu Lubicz na Rondzie Mogilskim, przy Muzeum Fotografii na Rakowickiej czy przy kładce ojca Bernatka. Informacje o tym, co oznacza atrybut każdego ze smoków, można znaleźć na specjalnej tabliczce z kodem QR znajdującej się na kamiennej podstawie figury.
Nowe rzeźby dołączyły do wcześniej ustawionych postaci. Są to: Smok Filmowiec (al. Krasińskiego), Smok Geodeta (al. Dembowskiego), Smok Malarz (pl. Axentowicza), Smok Turysta (park Bednarskiego), Smok Wodny (pl. na Groblach), Smok z Latawcem (park Jordana), Smok z Mapą (park Krakowski), Smok Kazimierz (ul. Podgórska).
Krakowski smoczy szlak to realizacja projektów zgłoszonych w dwóch edycjach budżetu obywatelskiego miasta. Rzeźby pojawiły się pod koniec listopada zeszłego roku w charakterystycznych lokalizacjach w krakowskich dzielnicach, a każda z nich nawiązuje do miejsca, w którym się znalazła. Ich postumenty wyposażono w specjalne tabliczki z kodami QR odsyłającymi do informacji o szlaku i poszczególnych figurkach.
Pomysłodawcami projektu smoczych figur są Witold Górny, Anna Jakubiak i Mariusz Meus. Ich zdaniem to przedsięwzięcie nie tylko upiększa miasto, ale również wzbogaca kulturalny krajobraz Krakowa, przyciągając uwagę i zachęcając do zwiedzania mniej znanych zakątków.
W przeciwieństwie do swojego protoplasty stojącego przy Smoczej Jamie pod Wawelem od 1972 r. małe smoki nie zieją ogniem.
Smoki wcielające się w różne postaci związane z konkretnym miejscem Krakowa nie są groźne ani dla mieszkańców, ani dla turystów. Nie zioną ogniem i nie są też zainteresowane spożywaniem ludzi. Za to wyznaczają rytm zwiedzania miasta, prowadząc przez miejsca godne zobaczenia i odwiedzenia
- zachęca krakowski magistrat.
Autorami rzeźb są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Projekty figur przygotowali rysownicy Andrzej Mleczko i Edward Lutczyn.