Jak wyjaśnił w czwartek rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk, wyprodukowany w 1978 roku pojazd trafił do Krakowa dzięki współpracy ze szwedzkim stowarzyszeniem Svenska Omnibusforeningen, które na co dzień opiekuje się historycznymi autobusami. W zamian krakowskie MPK przeprowadziło gruntowny remont dwóch innych scanii należących do tej organizacji.
Według przedstawicieli MPK model CR111M jest niezwykle rzadki i był poszukiwany przez krakowskiego przewoźnika na szwedzkim rynku, bo brakowało go w kolekcji historycznych autobusów. Szwedzi zdecydowali się przekazać go do Krakowa, ponieważ mieli dwa egzemplarze tego modelu.
Autobus Scania CR111M, który trafił do Krakowa, został wyprodukowany w 1978 roku i był użytkowany przez jednego z operatorów realizujących przewozy dla Storstockholms Lokaltrafik do początku lat 90. XX w. Następnie został odsprzedany prywatnemu użytkownikowi, który przez kilka lat eksploatował go jako ruchome kino. W ostatnich latach pojazd pozyskało szwedzkie stowarzyszenie miłośników historycznych pojazdów i ponownie go uruchomiło.
Tę Scanię pozyskaliśmy ze Szwecji, bo te, które jeździły po Krakowie niestety w zasobach MPK się nie zachowały. Autobus ma ten walor, że wszystkie części są w nim oryginalne - nawet klamki i uchwyty
- mówi Mariusz Strzałkowski wiceprezes zarządu MPK w Krakowie
Zdaniem specjalistów Scania CR111M, która trafiła do Krakowa, zachowała się w dobrym stanie pomimo swoich lat, ale wymagała przeprowadzenia niezbędnych prac, aby bezpiecznie przewozić nią pasażerów.
Autobusy szwedzkiego producenta Scania są dobrze znane krakowskim pasażerom. Przez wiele lat MPK SA w Krakowie eksploatowało je na wielu liniach. Stacjonowały głównie w zajezdni Płaszów, gdzie przez pewien czas były jedyną marką eksploatowanych autobusów
- przypomniał rzecznik.
Krakowskie MPK chlubi się swoją kolekcją zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej, która uchodzi za największą i najciekawszą w Polsce. Jej powstanie to efekt ponad 30-letniej pracy wielu pracowników i miłośników krakowskich autobusów i tramwajów.
Zabytkowe autobusy i tramwaje utrzymywane są w ruchu i można nimi podróżować w ramach weekendowej Krakowskiej Linii Muzealnej uruchamianej każdego lata. Pojazdy prezentowane są także podczas licznych pikników komunikacyjnych.