O poszukiwaniu tożsamości, o muzyce, o dziedziczeniu traum i splątanych losach pokoleń opowiada "Pulverkopf" - powieść Edwarda Pasewicza, laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Książka krakowskiego pisarza i poety zainspirowała twórców nowego słuchowiska Radia Kraków.
Jak opowiedzieć o tym, czego nie wiemy? Nastoletni bohater znajduje pływające w rzece zwłoki jednego z sąsiadów. Okoliczności śmierci są niejasne, a cień podejrzenia pada na wkraczającego w dorosłość chłopaka. Traumatyczne wydarzenie staje się pretekstem do snucia rozległej i skomponowanej misternie niczym fuga opowieści o splątanych losach: Polaków, Żydów, Niemców, Sowietów oraz ich potomków. Opowieści, której motywem przewodnim jest obsesyjne poszukiwanie prawdy o losach niemieckiego kompozytora Norberta von Hannenheima. To także rzecz o byciu odmieńcem, kundlem, w chwilach, kiedy życie i historia nie dają innego wyboru.
- „Pulverkopf” Edwarda Pasewicza to złożona, intertekstualna próba poszukiwania własnej tożsamości, scalenia jej z różnych wątków rozgrywających się na wielu planach czasowych i przestrzennych. Poprzez zgromadzone w powieści archiwum zapisków, szkiców, notatek i zdjęć główny bohater Patryk Werhunt pragnie dotrzeć do źródeł własnej tożsamości, ułożyć ją niczym perecowską układankę i w końcu zrozumieć siebie. Tam jednak gdzie pojawiają się brakujące elementy faktografii, swoiste luki w historii pojawia się też wyobraźnia, która przynosi paradoksalne odkrycia - mówi reżyserka Katarzyna Kalwat.
"Trzeba powiedzieć wprost i krótko: „Pulverkopf” Edwarda Pasewicza to powieść wybitna. Być może jedna z najlepszych, jak nie najwybitniejsza polska powieść ostatnich lat. „Notatki, szkice, niedokończone wątki, i nie rozgryzione tajemnice to moja specjalność”, mówi Patryk Werhunt. A Pasewicz udowadnia, że mimo tych wszystkich pięter skomplikowania narracji, nielinearności opowieści i korzystania z różnych form takich jak listy, zapisy dziennikowe, powieść w powieści, udaje mu się stworzyć powieść logiczną, spójną i nieprzytłaczającą". Wojciech Szot / Zdaniemszota.pl
Twórcy:
Reżyseria : Katarzyna KALWAT
Opracowanie tekstu : Krzysztof Szekalski
Muzyka : Paweł Mykietyn
Obsada: Radek Krzyżowski Dominika Bednarczyk Urszula Kiebzak, Łukasz Stawarczyk, Karol Kubasiewicz
Realizacja akustyczna; Wojciech Gruszka
Opieka redakcyjna: Justyna Nowicka
Premiera w Radiu Kraków 26 grudnia o godz.20.05, w Radiu Kraków Kultura 27 grudnia o 21.00.