Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kamieniołom Libana na Podgórzu przegrywa z kładką, ale, co ciekawe, ta informacja wielu ucieszyła

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2020.03.12 16:34 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:16 )
Kamieniołom Libana na Podgórzu będzie musiał poczekać na rewitalizację. Krakowscy radni zdecydowali, że część pieniędzy na tę inwestycję pochłonie budowa kładki pieszo- rowerowej, która połączy Zabłocie i Grzegórzki. Część kamieniołomu zostanie też objęta użytkiem ekologicznym, co dezaktualizuje dotychczasowy projekt. Taka sytuacja cieszy miejskich aktywistów, którym nie podobała się koncepcja zakładająca budowę między innymi plenerowego kina na 120 widzów, skatepark i tyrolkę. Chcą aby w tym miejscu powstała ścieżka edukacyjna. Zarząd Zieleni Miejskiej podkreśla z kolei, że budowa kładki jest ważniejsza, dlatego pieniądze przesunięto. Rewitalizacja Libana nieco się opóźni, ale już w tym roku mają ruszyć pierwsze prace przy porządkowaniu terenu.

Fot. Joanna Orszulak

Kamieniołom Liban

„Czasem trzeba zrobić troszeczkę inaczej, żeby zyskać więcej. Nie zapominamy o kamieniołomie. Chcemy, żeby służyło mieszkańcom i było godnie wyeksponowane” – mówił dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Urząd podkreśla, że przesunięcie pieniędzy opóźni remont Libana, ale budowa kładki jest równie ważnym przedsięwzięciem. „To inwestycja ważna, i bardziej związana z równoważonym rozwojem Krakowa. To nie jest wybór mniejszego zła” – dodaje Kempf.

 

Czytaj także: PKP PLK wspólnie z miastem zbudują nową kładkę na Wiśle

 

Sami aktywiści podkreślają, że, paradoksalnie, cieszą się z przesunięcia pieniędzy na inne zadanie. „Pieniądze przesunięto na projekt związany z infrastrukturą, ale tu chodzi o kładkę pieszo-rowerową. „Kino plenerowe, skatepark, tyrolka to inwestycje, które można stworzyć gdzie indziej, a może i mniejszym kosztem. Liban jest tylko jeden” – twierdzi Maciej Fijak z Akcji Ratunkowej dla Krakowa. „Liban to miejsce, gdzie możemy zaobserwować ciekawy proces: była natura, pojawił się człowiek, i znów teren odbiera natura. My możemy tak edukować dzieciaki. Tak jak się to robi za granicą. W Wielkiej Brytanii w kamieniołomach dzieciom pokazuje się cykl życiowy płazów. Liban jest miejscem, w które nie musimy ingerować albo robić to w bardzo małym stopniu” – przekonuje Kasper Jakubowski z fundacji Dzieci w Naturę.

Jak zapewnia dyrektor ZZM, wszystkie głosy zostaną wzięte pod uwagę. Także te wskazujące na konieczność poszanowania kamieniołomu. „W końcu był to obóz pracy. Nie możemy o tym zapominać, nie może to być zbyt rozrywkowe miejsce” – mówi Piotr Kempf. „Na pewno będziemy musieli zrobić to własnym sumptem, bo jednocześnie zrezygnowaliśmy z dotacji” – dodaje. A chodzi o dotację unijną wysokości ponad 30 milionów złotych przyznaną w ramach konkursu. Pieniądze zostaną przesunięte na kolejny projekt konkursowy. 

 

Przypominamy: 31 milionów na rewitalizację kamieniołomu Libana

 

 

(Joanna Orszulak/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię