- A
- A
- A
W Krakowie odbyło się posiedzenie rządowego zespołu do spraw ŚDM
W Krakowie odbyło się wyjazdowe posiedzenie rządowo-kościelnego zespołu ds. przygotowania wizyty papieża Franciszka i Światowych Dni Młodzieży. "Najważniejsze, by wszyscy uczestnicy tych wydarzeń doświadczyli pięknych przeżyć" - mówiła szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa.Zdiagnozowane ryzyka zostały wyeliminowane
Zdiagnozowane ryzyka związane z przygotowaniem wizyty papieża Franciszka oraz organizacji Światowych Dni Młodzieży zostały w mojej ocenie wyeliminowane - zadeklarowała w poniedziałek przewodnicząca rządowo-kościelnego zespołu ds. przygotowania tych wydarzeń Beata Kempa. „Uroczystości mamy coraz bliżej, zostały dwa miesiące, (…) abyśmy się w sposób bardzo precyzyjny wszyscy przygotowali” - oceniła Kempa podczas wyjazdowego posiedzenia zespołu ds. przygotowania wizyty papieża Franciszka i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
„Nasza rola (...), jako rządowego zespołu i wszystkich osób z tym związanych, a więc wszystkich służb, jest rolą absolutnie służebną (...), która w sposób bardzo spokojny, bardzo profesjonalny, będzie te wydarzenia zabezpieczać" – podkreśliła. „W tym zakresie wspieramy organizatora” - dodała. Kempa zaakcentowała bardzo dobrą dotychczasową współpracę z organizatorem ŚDM. Przypomniała, że zgodnie ze specustawą do 15 maja zostały przedstawione przez wojewodów małopolskiego i śląskiego plany zabezpieczenia wizyty Ojca Świętego i ŚDM – i zostały one już zweryfikowane.
Przewodnicząca zespołu wskazała, że poniedziałkowe spotkanie ma też służyć rozwianiu wszystkich ewentualnych wątpliwości – także wobec „medialnego szumu” z tym związanego. „My już jesteśmy na tym etapie, że tych wątpliwości nie mamy; skupiamy się wyłącznie na działaniu logistycznym i formalnym - co już poza nami - i teraz wkraczamy w fazę realizacji” - mówiła.
Kempa podała, że odrębnym zarządzeniem powołała specjalny zespół - grupę roboczą koordynowaną przez RCB składającą się z ekspertów służb i organów administracji rządowej, która ma za zadanie wsparcie organizatora ŚDM w fazie przygotowań i realizacji. „Celem przede wszystkim jest to, aby minimalizować ewentualne czy potencjalne ryzyka, bo takie wystąpić mogą zawsze. Te ryzyka, które zostały zidentyfikowane na podstawie raportu (RCB – PAP), który został w sposób nieformalny podany do publicznej wiadomości - mówiąc oględnie i bardzo delikatnie. (...) I one absolutnie wręcz w mojej ocenie zostały wyeliminowane” - podkreśliła Kempa.
Szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: "ryzyko powodzi jest bardzo mało prawdopodobne"
Możliwe zagrożenia, stwierdzone w czasie przygotowań do ŚDM, w chwili obecnej są już zażegnane - mówil w poniedziałek dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. Podkreślił, że przeprowadzono szereg analiz i konsultacji oraz zaproponowano rozwiązanie stwierdzonych problemów.. Chodzi m.in. o Campus Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki, gdzie planowane są czuwanie modlitewne i msza św. kończąca ŚDM. "Mamy nadzieję, iż wszystko to, co było do tej pory uważane za czynnik stwarzający duże ryzyko, będzie zminimalizowane lub w całości zniknie" - mówił Kubiak. Wyjaśnił, że chodzi np. o drogi ewakuacyjne z Campus Misericordiae.
Kubiak podkreślił, że "ryzyko powodzi jest bardzo mało prawdopodobne". "Ale z tym ryzykiem nie będziemy sobie w stanie poradzić i na tą ewentualność mamy przygotowane miejsce alternatywne" – poinformował Kubiak.
Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego bp. Muskus powiedział, że bardzo cieszy się z pozytywnej, rządowej rekomendacji dla Brzegów. Dodał, że ułatwieniem dla pielgrzymów będzie aplikacja mobilna, która jest jeszcze dopracowywana w szczegółach. Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł podkreślił, że teren w Brzegach został wybrany nieprzypadkowo. Został uporządkowany i zagospodarowany, wybudowano drogi, obecnie trwa budowa mostów stałych i tymczasowych. "Budujemy na trzy dni miasto dla 2 mln ludzi" - mówił Kozioł. Powiedział, że uzgodniono z RCB dodatkowe przejścia nad rzekami i wyjścia nad autostradą – mają być gotowe do 10 lipca. Przenoszone są też linie wysokiego napięcia, część z nich będzie wyłączona.
Pełnomocnik rządu ds. ŚDM Paweł Majewski podkreślił, że udało się zdiagnozować ryzyka, które sukcesywnie są eliminowane. "Naprawdę trzeba było ogromnej woli współpracy ze strony resortów skupionych w grupie roboczej kierowanej przez pana Kubiaka, żeby zrealizować pewne przedsięwzięcia, w tym tak bezprecedensowe, jak choćby most powietrzny, który wspomoże krakowskie szpitale w razie, gdyby miejsc było za mało. Pacjenci zostaną przetransportowani do innych miejsc w Polsce” – powiedział Majewski. Dodał, że taki most zostanie zorganizowany w Polsce po raz pierwszy.
W połowie marca RCB zgłosiło zastrzeżenia do przygotowania terenu w Brzegach, wskazując m.in. na brak wystarczającej liczby dróg ewakuacyjnych, znajdującą się niedaleko ołtarza linię wysokiego napięcia, nieodpowiednie drogi dojazdowe, ryzyko związane z uszkodzeniem czy zniszczeniem pobliskiego wału przeciwpowodziowego.
Podczas ŚDM możliwe będzie utworzenie mostu powietrznego
Podczas Światowych Dni Młodzieży możliwe będzie utworzenie mostu powietrznego w razie potrzeby transportu pacjentów poza teren woj. małopolskiego i śląskiego – zapowiedzieli w poniedziałek przedstawiciele rządowo-kościelnego zespołu ds. przygotowania tego wydarzenia. Podczas posiedzenia zespołu w Krakowie dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski wskazał, że w związku z ŚDM wprowadzono szereg unikalnych rozwiązań. „W czasie bieżącym będziemy monitorowali dostępność wolnych łóżek szpitalnych oraz bloków operacyjnych i oddziałów intensywnej opieki medycznej” – zaznaczył.
Ponadto, oprócz szpitali, które będą przyjmowały pacjentów w sytuacjach rutynowych, do połowy czerwca będą podpisane umowy ze szpitalami, które udostępnią swoje zasoby w przypadku nadzwyczajnym. „Gdyby i te zasoby się wyczerpały, będziemy mieli do dyspozycji most powietrzny, który umożliwi dyslokację pacjentów - zarówno w stanie stabilnym, jaki i wymagającym intensywnej terapii” – mówił Gałązkowski. Jak poinformował, do Małopolski w razie sytuacji nadzwyczajnej będzie można skierować 11 śmigłowców LPR do 70 minut, a przypadku, gdyby to nie wystarczyło, uruchamiane będą kolejne śmigłowce.
Możliwość utworzenia mostu powietrznego wiceszef MON Bartosz Kownacki podał jako jeden z efektów przyjęcia specustawy ws. ŚDM. Jak podkreślił, dzięki specustawie praktycznie nie istnieją żadne zagrożenia w związku z wykorzystaniem wojska podczas organizacji ŚDM. Wiceminister przekazał, że wojsko przygotowuje się do ŚDM w zakresie trzech obszarów: zabezpieczenia medycznego i sanitarnego, kwestii związanych z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym, a także związanych z bezpieczeństwem infrastruktury, logistyki, transportu i łączności
Kownacki wskazał, że specustawa dała możliwość np. zorganizowania wojskowego zgrupowania medycznego na terenie lotniska w Balicach. „To pozwoli również na zorganizowanie mostu powietrznego i przetransportowania ew. pacjentów do innych terenów w kraju, gdyby takie zagrożenie istniało. Dedykujemy również odpowiednią liczbę lekarzy, udostępniamy sprzęt, jak np. dwa samoloty CASA, śmigłowce Mi-8 i śmigłowce SAR – do transportu ratowniczego” - zapowiedział Kownacki.
Prócz kwestii związanych z transportem medycznym wojsko zapewni m.in. zakwaterowanie i wyżywienie ponad 300 cywilnych osób zabezpieczających ŚDM, sprawdzi i zabezpieczy część terenów, skieruje do zadań związanych z bezpieczeństwem 760 żandarmów i 300 żołnierzy – na potrzeby policji, 80 żołnierzy wojsk chemicznych; wojska specjalne będą szkoliły w zakresie zagrożeń terrorystycznych.
Wojsko zbuduje też mosty polowe, udostępni śmigłowce W3 do obsługi VIP i obsługi delegacji Ojca Świętego, śmigłowce Mi-17 – na potrzeby BOR (jeden z nich będzie stacjonował w Balicach, drugi w tzw. strefach zero do transportu VIP w razie zagrożenia). Wojsko udostępni też m.in. 20 pojazdów sanitarnych, 5 tys. namiotów i 9 tys. łóżek polowych.
ŚDM będzie zabezpieczać kilkanaście tysięcy policjantów
Kilkanaście tysięcy policjantów będzie w samym Krakowie czuwać nad bezpieczeństwem uczestników ŚDM – powiedział w poniedziałek zastępca Komendanta Głównego Policji Jan Lach. "Zapewnienie bezpieczeństwa jest wielkim wyzwaniem logistycznym. W historii Polski nie było takiej operacji policyjnej, aby wykorzystać aż tylu funkcjonariuszy. Planujemy do samego zabezpieczenia ŚDM w Krakowie wykorzystać kilkanaście tysięcy policjantów" - mówił Lach. Dodał, że policja dokonała rekonesansu miejsc uroczystości, a funkcjonariusze są szkoleni. "Zapewniam, że policja polska w pełni i profesjonalnie jest przygotowana do zapewnienia uczestnikom ŚDM całkowitego bezpieczeństwa"– podkreślił. Jak dodał, do Krakowa skierowanych zostanie pięć policyjnych śmigłowców.
Wiceszef MSWiA Sebastian Chwałek sprecyzował, że w sumie w zabezpieczenie ŚDM zaangażowanych będzie 20 tys. policjantów, ponad 2,4 tys. strażaków, 800 funkcjonariuszy BOR i 1,5 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej. W sumie na działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo – policji, Straży Pożarnej i BOR - ma być przeznaczonych 76 mln zł.
Chwałek przypomniał, że w trakcie ŚDM w woj. małopolskim i śląskim będzie obowiązywał czasowy zakaz noszenia broni (od 20 lipca do 1 sierpnia). Od 4 lipca do 2 sierpnia przywrócone zostaną kontrole na granicach. Będą uruchomione mobilne posterunki graniczne oraz wytyczone dodatkowe pasy odpraw na przejściach drogowych. „Takie pasy m.in. w ośmiu drogowych przejściach na granicy z Ukrainą, bo spodziewamy się ok. 200 tys. pielgrzymów z tego państwa” - mówił zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej Jacek Bajger. Dodał, że w portach lotniczych w Krakowie–Balicach i Katowicach-Pyrzowicach będą przebywali funkcjonariusze służb granicznych z Portugalii i Włoch (Balice) oraz z Belgii i Hiszpanii (Pyrzowice)
Podczas ŚDM dodatkowa przepustowość sieci łączności
Podczas poniedziałkowego posiedzenia zespołu w Krakowie wiceminister cyfryzacji Witold Kołodziejski wskazał m.in., że dotychczasowe problemy polegały na trudnych inwestycjach operatorów telekomunikacyjnych – ze względu na obawy lokalnych społeczności o wzrost promieniowania elektromagnetycznego. Problem udało się jednak zażegnać.
„Doprowadziliśmy do podpisania porozumienia między organizatorami ŚDM a teleoperatorami. Już możemy powiedzieć, że prace ruszyły – są zainstalowane dodatkowe stacje bazowe w Brzegach (10 - PAP) i na Błoniach (dwie - PAP), są podciągnięte światłowody, jest zwiększona przepustowość i pojemność sieci w Krakowie i w okolicach. Dzięki tym działaniom będzie zagwarantowana dostępność do usług teleinformatycznych i do internetu podczas ŚDM” - zaznaczył Kołodziejski.
Ekspert Urzędu Komunikacji Elektronicznej Piotr Durbajło podkreślił, że skala problemu z zapewnieniem właściwej łączności jest „potężna”. „Gmina Wieliczka to 51 tys. osób, normalnie w ciągu roku przez tę gminę przechodzi 1,5 mln turystów. Tu mówimy – przez tę gminę minimum 1,5 mln osób przemieści się w ciągu dnia” - podkreślił Durbajło. Przypomniał też sytuację z 2006 r., gdy podczas papieskiej wizyty na Błoniach padła propozycja, aby młodzież wysłała sms z pozdrowieniami od papieża. „Zbieraliśmy się przez parę godzin po tym fakcie” - zaznaczył ekspert.
Durbajło zaznaczył m.in., że dodatkowe stacje bazowe w Brzegach i na Błoniach mają nie tylko zapewnić dostępność do usług, ale przede wszystkim zapewnić dostęp do numerów alarmowych. Operatorzy zwiększyli też liczbę łączy dochodzących do krakowskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a same centra zwiększyły obsadę stanowisk obsługi.
Kołodziejski wskazał też, że resort cyfryzacji koordynuje działania związane z cyberbezpieczeństwem – zidentyfikowano infrastrukturę krytyczną, skoordynowano kanały wymiany informacji o zagrożeniach, a specjalny zespół będzie przez 24 godziny na dobę „tworzył parasol cyberbezpieczeństwa nad pielgrzymami”.
Durbajło przekazał ponadto, że już działają zespoły monitorowania radiowego UKE, których zadaniem jest monitorowanie widma radiowego w Krakowie, a w czasie ŚDM będą pomocne w sytuacji ew. zakłócania pracy służb, organizatora czy np. mediów – przy wykrywaniu źródeł zakłóceń.
W czasie ŚDM objazdowe trasy tranzytowe wokół Krakowa
W czasie Światowych Dni Młodzieży GDDKiA będzie rekomendowała trasy dojazdu do Krakowa, wyznaczy też drogi objazdu tranzytowego, m.in. dla ciężarówek - poinformowali podczas poniedziałkowego posiedzenia w Krakowie przedstawiciele rządowo-kościelnego zespołu ds. przygotowania tego wydarzenia.
Szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury i budownictwa Łukasz Smółka mówił, że choć w czasie ŚDM zapewniony będzie transport zbiorowy, to zapewne wiele osób będzie podróżowało na własną rękę – samochodami - dlatego przygotowywane są specjalne rozwiązania.
„Wszystkie drogi będą przejezdne. Choć oczywiście może dojść do sytuacji trudnej; nasze służby - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Inspekcja Transportu Drogowego - są do tego przygotowane, aby maksymalnie ograniczyć utrudnienia dla pielgrzymów, ale również dla osób, które będą podróżowały np. do pracy” - powiedział Smółka. „W tym celu na prośbę ministra GDDKiA przygotowała mapę rekomendowanych dróg dojazdowych; (…) poprosiliśmy też o wskazanie tzw. objazdu tranzytowego – oczywiście nie (będziemy - PAP) wpuszczali dużych samochodów, samochodów ciężarowych w okolice Krakowa czy do aglomeracji krakowskiej” - dodał Smółka.
Przedstawiciel MIB przypomniał, że zgodnie z sugestią resortu podczas ŚDM przejezdna pozostanie autostrada A4 na odcinku Wieliczka – Targowisko (w pobliżu, w Brzegach, odbędzie się część wydarzeń ŚDM), jednak w razie konieczności została przygotowana możliwość awaryjnego zamknięcia autostrady.
Spora liczba pielgrzymów dojedzie na ŚDM koleją. W tym czasie na trasy w Polsce ma wyjechać dodatkowo ok. 700 pociągów. Smółka podał, że można liczyć na zwiększenie liczby połączeń na trasach między Krakowem i Katowicami (z 56 do 214 dziennie), Krakowem i Warszawą (z 90 do 171) oraz Krakowem i Rzeszowem (z 49 do 150).
„To oznacza, że w ramach tych przejazdów będzie można jednorazowo przewieźć ok. 500 tys. pielgrzymów” - zaznaczył przedstawiciel MIB.
Smółka zapewnił, że na kolei zabezpieczane są nieprzewidziane sytuacje, np. w razie zerwania trakcji PKP Cargo przeznaczy do obsługi składów 40 lokomotyw spalinowych. Zapewnił, że na dworce kolejowe i w ich pobliże „zostaną skierowani praktycznie wszyscy funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei”, dla której zostanie wprowadzony stan podwyższonej gotowości.
Smółka zadeklarował też przygotowanie w zakresie transportu i ruchu lotniczego – podał m.in., że podkrakowskie Balice przygotowują przepustowość ok. 30 tys. osób dziennie (180 operacji lotniczych). Resort zaznaczył też, że na wniosek Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ze względów bezpieczeństwa zostaną wprowadzone strefy ograniczeń w ruchu lotniczym – wokół Krakowa, Warszawy i Częstochowy.
#ŚDM W razie powodzi, wydarzenia centralne zostaną przeniesione w inne miejsce @RadioKrakow @sdm_pl
— Teresa Gut (@TereskaGut) 30 maja 2016
#SDM #Brzegi w kolorach... plan rozmieszczenia pielgrzymów @RadioKrakow @sdm_pl pic.twitter.com/ey07NgG5Z6
— Teresa Gut (@TereskaGut) 30 maja 2016
#ŚDM Burmistrz Wieliczki: Na trzy dni budujemy miasto, 2-milionowe miasto w Brzegach @RadioKrakow
— Teresa Gut (@TereskaGut) 30 maja 2016
Zabezpieczenie medyczne #ŚDM: 4 śmigłowce, 1600 patroli pieszych, 134 karetki i 1800 dodatkowych łóżek w szpitalach. @RadioKrakow
— Teresa Gut (@TereskaGut) 30 maja 2016
#SDM #Kraków @RadioKrakow pic.twitter.com/LpcK7KgAcn
— Teresa Gut (@TereskaGut) 30 maja 2016
#Bezpieczeństwo #ŚDM Od lipca do sierpnia zakaz noszenia broni w woj. małopolskim i śląskim @RadioKrakow
— Teresa Gut (@TereskaGut) 30 maja 2016
#Bezpieczeństwo w czasie #ŚDM ma zapewnić: 20 tys.policjantów, 2400 strażaków, 800 funkcjonariuszy BOR, 1500 straż. granicznych @RadioKrakow
— Teresa Gut (@TereskaGut) 30 maja 2016
#ŚDM #Komunikacja Autostrada #A4 nie będzie zamknięta, chyba, ze będzie potrzebna ewakuacja pielgrzymów z Brzegów @RadioKrakow
— Teresa Gut (@TereskaGut) 30 maja 2016
Radio Kraków oficjalnym partnerem medialnym ŚDM 2016:
(Teresa Gut/PAP/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
05:59
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 25.11
-
21:04
Ludowcy poprą w wyborach prezydenckich Szymona Hołownię?
-
17:00
Notowanie nr 1545 z 24.11.2024 r.
-
16:12
Karol Nawrocki kandydatem na prezydenta Polski. PiS udzieliło mu poparcia
-
15:24
Dachowanie auta na drodze krajowej w Gródku. Są ranni
-
15:04
Zakupy w stylu slow na tarnowskim targu. Kolejna okazja – przed świętami
-
14:45
Święta i Sylwester w górach? W niektórych hotelach pełne obłożenie
-
14:19
Komu soli, komu? W Tarnowie powstała grota solna
-
13:47
Pasażerze, robiłeś zdjęcia autobusom, pętlom, przystankom? To świetnie!
-
13:15
Rozpoczyna się remont drogi nr 94 w Bolesławiu. Ruch tylko jednym pasem
-
12:15
Człowieku, kup nam karmę, a dostaniesz choinkę
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze