Na dwa tygodnie przed inauguracją Festiwalu organizatorzy wciąż pracują nad jego większą dostępnością.


- Prosimy o śledzenie naszych mediów społecznościowych, wciąż pojawiają się informacje na temat dodatkowych spektakli - mówi rzeczniczka prasowa Boskiej Komedii Maja Kuczmińska w rozmowie z Justyną Nowicką.

Podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się kwesta na rzecz Ukrainy, którą poprowadzi Andrzej Stasiuk, wybitny polski pisarz, eseista i publicysta, od lat zaangażowany w tematykę Europy Wschodniej. Autor takich dzieł jak „Jadąc do Babadag” czy „Dziennik pisany później”. Stasiuk od początku wojny wspiera Ukrainę – zarówno literacko, jak i aktywnie, współpracując m.in. z Fundacją Linia Frontu.

Pisarza będziecie mogli spotkać 6 i 7 grudnia przy okazji pokazów spektaklu „Matki. Pieśni na czas wojny” w reż. Marty Górnickiej. To wydarzenie, które wykracza poza granice teatru, jest głosem kobiet z Polski, Ukrainy i Białorusi, opowiadającym o dramatycznych losach ofiar wojny i przemocy. Poprzez tę zbiórkę chcemy realnie wesprzeć tych, którzy najbardziej ucierpieli. To nasz gest solidarności – bo ich walka jest także walką o nasze wspólne wartości. Zbiórka będzie prowadzona przed i po pokazach.

Czy kilkusetosobowa publiczność może stać się symulacją ludzkiego mózgu, ze wszystkimi jego synapsami i połączeniami? Legendarny zespół taneczny Sasha Waltz & Guests spotyka Rimini Protokoll, grupę specjalizującą się w teatrze dokumentalnym. Łączy ich więcej niż mogłoby się wydawać – znakiem rozpoznawczym obu zespołów jest tworzenie przedstawień w nietypowych miejscach i przestrzeniach. „Spiegelneuronen” („Neurony lustrzane”) to ich pierwszy wspólny projekt. Zatracenie się w tańczącym tłumie, hormonalne, gestykulacyjne, rytmiczne i euforyczne zjednoczenie – to utopijne marzenie kultury tanecznej, czy to folkowej, czy rave’owej. Wywołanie tego stanu, lub przynajmniej zbliżenie się do niego, wymaga uruchomienia neuronów lustrzanych, a także muzyki, łączącej tańczące ciała. Czy można to zrekonstruować i odzwierciedlić – fizycznie i racjonalnie – z udziałem widowni zwróconej do przodu?

Pokaz spektaklu zat.  „Spiegelneuronen” („Neurony lustrzane”) 13 grudnia o 19:00 jest otwartą próbą spektaklu. Dostępne są wejściówki w cenie 1/3 ceny biletu normalnego na standardowy pokaz.