Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Jest szansa, że przełomowy wynalazek naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego wkrótce trafi do szpitali

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2019.10.01 11:09 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:55 )
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie stworzyli nowoczesny tomograf. Jest niewielkich rozmiarów i waży niecałe 50 kilogramów. Umożliwia zbadanie nowotworów w całym ciele i bez wykonywania biopsji - określa stopień ich złośliwości. To przełomowy wynalazek.

Fot. Bartłomiej Bujas

 

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli tomograf określający stopień nowotworu. Po 10 latach urządzenie jest na dobrej drodze, by już wkrótce diagnozować pacjentów w szpitalach.

„Urządzenie działa w ten sposób, że pacjentowi podaje się substancję, która emituje promieniowanie. To najczęściej jest cukier, glukoza, której jeden z atomów jest promieniotwórczy. Po podaniu tej substancji, ona jest metabolizowana przez organizm, ale jednocześnie emituje promieniowanie. Urządzenie jest w stanie zmierzyć to promieniowanie, a potem, dzięki różnym procedurom informatycznym, można odtworzyć obraz, który pokaże gdzie ta glukoza się zgromadziła” - wyjaśnia prof. Paweł Moskal. „Będzie możliwość określenia dodatkowych parametrów, analogicznych do tych, które uzyskuje się dzięki badaniom histopatologicznym, po biopsji” - dodaje kierownik projektu.

Tomograf będzie mógł być stosowany w diagnostyce chorób nowotworowych oraz chorób układu krążenia.

Fot. Bartłomiej Bujas

Jak przyznaje prof. Paweł Moskal niewątpliwym atutem urządzenia są jego rozmiary. „Jest lekki, mały, można nim wykonać obrazy miejsc, w których są chore tkanki, ale także mówią o ich stopniu złośliwości” - mówi.

Badanie wykonane przez tomograf jest przedkliniczne. „To już badanie in vitro. Tkanka jest pobrana od pacjenta, umieszczona w komorze. Na podstawie wykonanej analizy jesteśmy w stanie porównać właściwości tkanki chorej i zdrowej. I stąd pomysł, by wykorzystać technologię do, można powiedzieć, wirtualnej biopsji” - mówi prof. Ewa Stępień - kierownik Zakładu Fizyki Medycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Badania tym tomografem nie są obciążone żadnym ryzykiem, a lekarzom mogą w niektórych przypadkach wiele powiedzieć. Urządzenie ma teraz wielką szanse, by już wkrótce dokładnie diagnozować pacjentów. Jak dodaje prof. Ewa Stępień – naukowcom z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zależy na jak najwcześniejszym rozpoczęciu badań na pacjentach i liczą, że jest to kwestia nadchodzących miesięcy. „Konkurencja nie śpi” - mówi prof. Ewa Stępień w rozmowie z Radiem Kraków.


 

 

(Bartłomiej Bujas/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię