Przypomnijmy: studenci z Akademii dla Palestyny rozpoczęli strajk w maju, kiedy to przykuli się do ogrodzenia budynku Collegium Broscianum  przy ul. Grodzkiej 52. Domagali się od władz UJ zerwania współpracy i kontaktów z izraelskimi instytucjami. Uczelnia próbowała negocjować z protestującymi tłumacząc, że strajk może zakłócić sesję. Akademia dla Palestyny nie zrezygnowała z protestu.

Na środowym (26 czerwca) posiedzeniu Senat UJ przyjął uchwałę w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy:„Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wyraża stanowczy i kategoryczny sprzeciw wobec wszystkich działań, dokonywanych w imieniu państwa Izrael oraz przez terrorystów z Hamasu, których bezpośrednią ofiarą jest bezbronna ludność cywilna, w szczególności dzieci, uchodźcy, osoby chore i starsze. (…). Obserwowana eskalacja przemocy, jak też nieuprawnione i bezzasadne użycie siły wobec osób nieuwikłanych w konflikt, narusza podstawowe prawa człowieka i powoduje ogromne cierpienie, co nie może być żadną miarą usprawiedliwione. (…) W imieniu Wspólnoty Uniwersytetu Jagiellońskiego, apelujemy do każdej ze stron konfliktu izraelsko-palestyńskiego o pilne zawieszenie broni i natychmiastowe położenie kresu dalszej eskalacji działań wojennych, które doprowadzić muszą nieuchronnie do pogłębienia katastrofy humanitarnej w Strefie Gazy. Stanowczo apelujemy też o przestrzeganie zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego, zwłaszcza w odniesieniu do ochrony ludności cywilnej i obiektów cywilnych”.

Jednocześnie Senat odrzucił projekt uchwały autorstwa Akademii dla Palestyny: „Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wyraża głębokie oburzenie sposobem prowadzenia działań wojennych przez Izrael w Strefie Gazy. Użycie nieproporcjonalnych środków doprowadziło do ogromnego cierpienia, głodu i śmierci ludności cywilnej. Strona Izraelska nie przedstawiła żadnego sposobu rozwiązania konfliktu w Gazie, który gwarantuje ludności palestyńskiej godny rozwój i uczestniczenie na równych prawach we wspólnocie międzynarodowej. Działania armii Izraela w okupowanej strefie Gazy spełniają znamiona licznych zbrodni wojennych, w tym zbrodni ludobójstwa. Uniwersytet Jagielloński, świadomy związków Polski z Izraelem i z ludnością żydowską, wzywa do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych jak i okupacyjnych, przywrócenia pokoju oraz zastosowania takich środków organizacyjnych, które pozwolą ludności palestyńskiej na godne życie i rozwój”.

W trakcie posiedzenia Senatu UJ, grupa osób z Akademii dla Palestyny przykuła się do bram Collegium Novum na ul. Gołębiej 24. Interweniowała policja.

Uchwała Senatu UJ wskazuje na winę, która leży po obu stronach. Nie mówi nic o zbrodniach przeciwko ludzkości dokonywanych przez Izrael oraz o przyczynach konfliktu czyli trwającą od 1967 roku okupację – mówi jeden z protestujących studentów.

To podtrzymywanie obrzydliwej i symetrystycznej narracji, która stawia Palestyńczyków w jednej linii z tymi, którzy ten konflikt rozpoczęli. Zresztą nazywanie tego konfliktem jest po prostu skandalem, to jest ludobójstwo – dodaje inna protestująca studentka.