Beata Przybyłowska-Stanek - dyrektor basenu AGH w Krakowie mówiła Radiu Kraków, że bez pomocy uczelni funkcjonowanie pływalni nie byłoby możliwe. Rachunki za prąd wzrosły aż o 230%. Ogromne koszty generują stacje do uzdatniania wody, a także klimatyzacja. Dyrektor tłumaczy, że z podobnymi problemami borykają się także inne pływalnie:
Mówimy o obiektach o wielkich kubaturach. Już sama wentylacja w budynku generuje nam ten dramat energetyczny, który nas dotknął.
O rachunki za prąd martwią się także władze placówek medycznych. Szpital imienia świętego Łukasza w Tarnowie otrzymał ofertę na najbliższe miesiące. Płaciliśmy 4 miliony, nagle mamy zapłacić 19 - informuje dyrektor szpitala Anna Czech i dodaje, że kwoty są zatrważające:
Wystąpiliśmy do ministerstwa, aby też wzięli jednostki ochrony zdrowia pod parasol i znaleźli jakieś korzystne rozwiązania, bo nie jesteśmy w stanie zapłacić kilkunastu milionów złotych więcej za prąd.
Tauron Arena Kraków od stycznia do lipca tego roku za miejskie ciepło zapłaciła 330 tysięcy złotych, o 10% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Katarzyna Fiedorowicz-Razmus - rzecznik prasowy areny mówi, że spodziewają się kolejnych wzrostów. To może przełożyć się na koszty najmu hali:
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że Tauron Arena Kraków to największy tego typu obiekt w Polsce, więc to również przekłada się na zasady i sposób jej funkcjonowania. Z ciekawostek, to stała średnia temperatura podczas wydarzeń w obiekcie to jest około 20-21 stopni.
Niezależnie od pory roku taką temperaturę trzeba utrzymać. Są zespoły, które chcą, by wewnątrz było jeszcze cieplej.
Problem wysokich cen energii dotyczy również placówek oświaty. Budynek Niepublicznego Przedszkola "Iskierka" w Krakowie ogrzewany jest miejskim ciepłem, prądem i gazem. Rachunek za gaz w styczniu tego roku był ponad trzykrotnie wyższy niż zwykle - wyniósł prawie 6 i pół tysiąca złotych. Dyrektor Małgorzata Pyżyk mówi, że bez tarczy antyinflacyjnej, która w świetle obecnych zapisów ma obowiązywać do końca roku, może być ciężko. Niewykluczone, że za pobyt dziecka w przedszkolu rodzice będą musieli zapłacić więcej:
Przecież każda podwyżka powoduje podwyżkę dla placówek tego rodzaju jak nasza. Naszą rozmowę możemy przeprowadzić z początkiem roku, wtedy zobaczymy, co się będzie działo. Obawiam się, że nie będzie łatwo.
Rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka podkreśla, że w ustawie dotyczącej innych źródeł ciepła niż węgiel znalazł się program Ciepło z Rekompensatą:
Wsparcie będzie kierowane do ciepłowni, tym samym będą obniżone rachunki za ciepło dla gospodarstw domowych, ale również mówimy instytucjach wrażliwych, do takiej grupy przedszkola należą, one również będą mogły wnioskować o pomoc tak, aby niwelować się wzrosty cen za ciepło w najbliższym okresie grzewczym.
Ustawa, którą aktualnie zajmuje się Senat, przewiduje także jednorazowe dodatki od 500 złotych dla gazu LPG do 3 tysięcy złotych na pellet.
Rzecznik resortu pytany o wydłużenie obowiązujących rozwiązań, np. tarczy antyinflacyjnej odpowiedział, że takie rozwiązania też są brane pod uwagę.
Szczegóły dalszej pomocy dla organizacji, przedsiębiorstw i instytucji mamy poznać najdalej za kilka tygodni. W piątek na specjalnym szczycie unijnym odbędzie się spotkanie ministrów ds. energii, tak by wypracować rozwiązania systemowe dla wszystkich państw UE.
Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa zaapelował do szkół o oszczędzanie energii, między innymi o gaszenie światła na korytarzu w ciągu dnia i mycia rąk letnią wodą, także o przykręcanie grzejników. W szkołach ma być ciepło, ale zgodnie z obowiązującym prawem. Podczas zajęć temperatura nie może być niższa niż 18 stopni.