Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Krakowie. Powstał dzięki funduszom unijnym

  • Marcin Koczyba
  • date_range Czwartek, 2024.11.21 11:47 ( Edytowany Czwartek, 2024.11.21 11:56 )
Na naszej funduszowej trasie przystanek w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Imponujący budynek o powierzchni prawie 40 tysięcy metrów kwadratowych został oddany do użytku w 2014 roku. Są tam między innymi sale: audytoryjna, teatralna i kameralna, zespół sal konferencyjnych i przeszklone foyer z widokiem na Wawel.

Centrum Kongresowe ICE. Fot. arch. UMWM

Posłuchaj

Centrum Kongresowe to kolejna inwestycja zrealizowana przy wsparciu funduszy europejskich. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Krakowie.

Marcin Koczyba: Czy jest tak charakterystyczny jak Wieża Eiffla w Paryżu?

Marta Szkudlarek, spółka zarządzająca Centrum: Można tak powiedzieć, zwłaszcza że idealnie wkomponowuje się w swoje otoczenie, czyli mamy foyer przeszklone z widokiem na Wawel. Jest to niezwykle ważne, bo właśnie architekci zadbali o to, żeby wkomponować budynek w otoczenie, by nie ingerował, a właśnie wręcz przeciwnie - pokazywał jego piękno. Dlatego z każdego prawie miejsca w Centrum Kongresowym możemy zobaczyć Wawel, który zachwyca zawsze.

Mamy wszystkie przestrzenie wspólne, foyer, tak zaprojektowane, żeby były one organiczne, płynne, nie były takie twarde. Na przykład mamy schody w kształcie muszli, świetliki w kształcie liści, żeby to wszystko nawiązywało do tej natury, która nas otacza, bo mamy przecież rzekę Wisłę, którą też widać z Centrum Kongresowego ICE Kraków. Więc myślę, że tak, ten budynek wpisał się krakowianom już w oczy na dobre.

Marcin Koczyba: To naprawdę niezwykły budynek.

Marta Szkudlarek: Każda z sal jest tak pomyślana, żeby miała inną funkcjonalność, to znaczy sala największa, audytoryjna, imienia Krzysztofa Pendereckiego, jest zbudowana na kształt winnicy. Dlatego jest to istotne, że tam wszystkie smyczkowe, orkiestrowe koncerty się odbywają, ponieważ te fotele, które się w niej znajdują, przeszły testy laboratoryjne, gdzie ludzie na nich siadali, była grana muzyka i sprawdzali, czy ten materiał, którym są fotele pokryte, odbija dźwięk, czy go zatrzymuje. Natomiast sala teatralna jest maksymalnie wyciemniona, nie rzuca się w oczy, jest świetna na spektakle, na wszelkie gale, uroczystości, jest taka po prostu elegancka.

Zdaniem Łukasza Lembasa, pracownika spółki zarządzającej Centrum, ta inwestycja odmieniła miejsce, w którym się znajduje.

Są tacy, którzy pewnie pamiętają jeszcze, co tu było, zanim powstało Centrum Kongresowe. To był taki trochę, można powiedzieć, krajobraz księżycowy. Ja tutaj chyba pierwszy raz w cyrku byłem, a poza tym był pewnie jakiś kiosk z zapiekankami. Teraz jest to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta, jednocześnie duma tego miasta – mówi.

Centrum Kongresowe ICE. Fot. arch. UMWM

Centrum Kongresowe ICE. Fot. arch. UMWM

A jak centrum oceniają odwiedzający?

Jest to niesamowita przestrzeń w centrum miasta, która daje mieszkańcom wiele radości podczas tych niesamowitych imprez – mówi jeden z nich. Uważam, że to wyjątkowe miejsce. Dużo jeżdżę po świecie, więc mam porównanie do takich miejsc i faktycznie niczym nie odbiega, światowe – dodaje ktoś inny.

Marcin Koczyba: Centrum spełnia swoje zadania. Zbudowane z rozmachem, również dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej przekazanemu przez samorząd województwa małopolskiego.

Łukasz Lembas: Gdyby nie to dofinansowanie, prawdopodobnie Centrum Kongresowe i tak by powstało, ale być może nie byłoby tak funkcjonalnym obiektem, jakim jest dzisiaj i nawet po dziesięciu latach jest wciąż dla wielu tego typu obiektów punktem odniesienia. I nie mówię tylko o skali polskiej, ale przede wszystkim skali europejskiej. Świadczą o tym chociażby liczne nagrody, które ICE Kraków zdobyło na przestrzeni ostatnich lat.

Powstanie Centrum Kongresowego przyczyniło się do wzmocnienia funkcji metropolitalnych Krakowa - ośrodka nowoczesnej gospodarki opartej na potencjale naukowym i kulturowym, zdolnym do skutecznego konkurowania w skali krajowej i międzynarodowej. Stworzone zostały warunki do dalszego rozwoju instytucji wiedzy, nauki i kultury, a także działających w Krakowie organizacji gospodarczych.

Centrum pomieści jednorazowo 3200 gości. Największą z sal – audytoryjną – zaprojektowano na 1915 miejsc, z możliwością zwiększa liczby miejsc siedzących nawet do 2100. Budynek dysponuje dwupoziomowym parkingiem podziemnym dla ponad 300 samochodów osobowych.

Inwestycję o wartości prawie 347 milionów złotych zrealizowało Miasto Kraków. Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej to ok. 83 mln zł.

Tematy:
Źródło: Opracowanie własne
Autor:
Marcin Koczyba

Opracowanie:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (4)

PNSZN
piniądze nie spadają z nieba
2024-11-22
@Amerykanin po 20tym stycznia zmieniasz nickname tutaj na stronie? Bo, że nie przestaniesz spamować i wygłaszać jedynie słusznej wizji przyszłości pod niemal każdym wpisem to wiem.
A
Amerykanin
2024-11-21
Tak a propos zapomóg i subsydiów, przypomniała mi się sytuacja z Elonią Musk: firmy tego establishmentowego miliardera z bagna otrzymują setki miliionów dolarów w zapomogach i subwencjach z rządu amerykańskiego. I teraz ten naburmuszony ignorant ma się zabierać za cięcia wydatków publicznych - oczywiście wydatki publiczne z których korzystają firmy którymi zarządza nawet nie powąchają ostrza noża. Jak to mówią - socjalizm dla bogatych, kapitalizm dla biednych.
A
Amerykanin
2024-11-21
Niektórzy opłacani rublami będą pisać coś o składkach. Na szczęście Polska otrzymuje więcej pieniędzy z funduszy niż daje do skarbonki ponieważ jest jednym z największych beneficjentów. Płatne pachołki nigdy o tym nie napiszą.
PNSZN
pieniadze nie spadaja z nieba
2024-11-21
Infrastruktura powstaje z pieniedzy unijnych. Natomiast pieniądze unijne powstają ze składek i opłat państw członkowskich. Nikt nam nic za darmo nie dał, pamiętajmy o tym, mimo propagandy.

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię