Bulwary wiślane w Krakowie, zdjęcie archiwalne, fot. Radio Kraków
Kiedy poznamy nową koncepcję rewitalizacji bulwarów?
We wrześniu ubiegłego roku radni Krakowa podjęli decyzję o odstąpieniu od prac nad przygotowaniem dokumentu, który miał chronić charakter krajobrazu i przyrody bulwarów. Po konsultacjach społecznych i analizach planów Zarządu Zieleni Miejskiej urzędnicy uznali, że w obecnym kształcie plan nie spełnia oczekiwań mieszkańców.
Jak podkreślał w rozmowie z Jackiem Bańką wiceprezydent Mazur,
plany zagospodarowania i rewitalizacji bulwarów wiślanych, które do tej pory powstawały, były fragmentaryczne.
Zanim zaczniemy zmieniać plany miejscowe, musimy się zastanowić, jak ułożyć relacje z biznesem, z właścicielami hoteli, z właścicielami tych statków, które poruszają się po Wiśle. Chcemy mieć całościową koncepcję i takie prace zostały uruchomione
– mówił.
Nowa propozycja ma być gotowa w drugiej połowie roku. Prace prowadzi Główny Architekt Miasta, Janusz Sepioł.
Jak zmienią się bulwary wiślane?
Według zapowiedzi Stanisława Mazura bulwary będą się zmieniały w różnym stopniu, w różnych miejscach.
Od strony Wawelu, w okolicach hotelu będzie prowadzona duża inwestycja Wodociągów Krakowskich. Musimy całościową koncepcję uzgodnić z mieszkańcami i dopiero wprowadzać określone zmiany
- podkreślał wiceprezydent Krakowa.
- Chcemy spojrzeć na bulwary wiślane w sposób całościowy, zobaczyć je jako pewną całościową, spójną konstrukcję zanim zaczniemy zmieniać plany miejscowe – mówił na antenie Radia Kraków pierwszy zastępca prezydenta Krakowa, Stanisław Mazur. Jak dodał, koncepcja rewitalizacji bulwarów wiślanych ma być gotowa w drugiej połowie roku.
Kiedy będzie nowa koncepcja rewitalizacji bulwarów?
We wrześniu ubiegłego roku radni Krakowa podjęli decyzję o odstąpieniu od prac nad przygotowaniem dokumentu, który miał chronić charakter krajobrazu i przyrody Bulwarów. Po konsultacjach społecznych i analizach planów Zarządu Zieleni Miejskiej urzędnicy uznali, że w obecnym kształcie plan nie spełnia oczekiwań mieszkańców.
Jak podkreślał w rozmowie z Jackiem Bańką wiceprezydent, plany zagospodarowania i rewitalizacji bulwarów wiślanych, które do tej pory powstawały, były fragmentaryczne.
- Zanim zaczniemy zmieniać plany miejscowe, musimy się zastanowić, jak ułożyć relacje z biznesem, z właścicielami hoteli, z właścicielami tych statków, które poruszają się po Wiśle. Chcemy mieć całościową koncepcję i takie prace zostały uruchomione
– mówił.
Nowa propozycja ma być gotowa w drugiej połowie roku. Prace prowadzi Główny Architekt Miasta, Janusz Sepioł.
Jak zmienią się bulwary wiślane?
Według zapowiedzi Stanisława Mazura, bulwary będą się zmieniały w różnym stopniu, w różnych miejscach.
- Od strony Wawelu, w okolicach hotelu będzie prowadzona duża inwestycja Wodociągów Krakowskich. Musimy całościową koncepcję uzgodnić z mieszkańcami i dopiero wprowadzać określone zmiany
- podkreślał wiceprezydent Krakowa.
Bulwary wiślane - jedno z ulubionych miejsc krakowian i turystów
Bulwary wiślane pierwotnie spełniały głównie funkcję przeciwpowodziową. Obecnie to popularne miejsca rekreacji krakowian i turystów.
Bulwary rozciągają się wzdłuż rzeki Wisły od ujścia Rudawy do Wisły do ul. Miedzianej (lewy brzeg rzeki Wisły) oraz od ul. Czechosłowackiej do parkingu w rejonie ul. Zabłocie (prawy brzeg rzeki Wisły).
Przy bulwarach wiślanych znajduje się przystań statków wycieczkowych i przystanki tramwaju wodnego, pomnik Smoka Wawelskiego, pomnik psa Dżoka (Bulwar Czerwieński), nowy plac zabaw na Bulwarze Inflackim, pieszo-rowerowa kładka o. Bernatka z kłódkami miłości przy Bulwarze Kurlandzkim, a na bulwarach na Dąbiu – stopień wodny (zapora z elektrownią). Prowadzi nimi również rekreacyjny szlak rowerowy będący częścią europejskiej drogi rowerowej Wavelo.