Chodzi o arrasy z motywem tygrysa, spoczywającego daniela, wielbłąda, raka i czapli – to one będą badane i restaurowane. A wszystko dzięki środkom fundacji im. Zygmunta Zaleskiego.
Otrzymaliśmy pieniądze na konserwację i badania, kupiliśmy też mikroskop cyfrowy, stół próżniowy, wannę ciśnieniową, tkaniny, barwniki, przędzę i narzędzia konserwatorskie
- mówi Joanna Pasieka z pracowni konserwacji i tkanin Zamku królewskiego na Wawelu.
Specjaliści przeanalizują stan tkanin, zbadają wpływ światła i powietrza na barwniki, nici oraz przędzę wykorzystane do ich tworzenia. Projekt potrwa cztery lata.
Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego została założona w 1990 roku w Holandii. Jej twórcą jest Roman Zaleski, syn Zygmunta Lubicz-Zaleskiego, który powołał Fundację, aby uhonorować pamięć ojca. Od początku działalności, głównym jej celem było wspieranie rozwoju polskiej kultury, zarówno w Polsce, jak i we Francji. Przez prawie 30 lat Fundacja wspierała Bibliotekę Polską w Paryżu. W ramach swojej działalności na rzecz zabytków w Polsce, Fundacja przekazała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie dwa XVIII-wieczne kobierce, a Wawelowi - XVI-wieczny arras. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku otrzymało zaś portret Heleny Białynickiej-Biruli, namalowany przez Stanisława Ignacego Witkiewicza.